"Zulme Lanet, Kudüs'e Destek" yürüyüşü

Samsun Milli İrade Platformu'nca, Filistin halkına destek amacıyla "Zulme Lanet, Kudüs'e Destek" yürüyüşü düzenlendi.

"Zulme Lanet, Kudüs'e Destek" yürüyüşü

Samsun'da Ulugazi Mahallesi Lise Caddesi'nde toplanan binlerce kişi, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak İstiklal Caddesi'ni takiben Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. 

Dev Türk bayrağının da açıldığı yürüyüşte İsrail protesto edildi. 

Samsun Milli İrade Platformu'nu temsilen konuşan Necdet Güneysu, Amerika Birleşik Devletleri'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının ve kadim Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. 
ABD'nin bu girişimiyle Birleşmiş Milletler ve kararlarını, uluslararası hukuku hiçe saydığını gösterdiğini vurgulayan Güneysu, şunları kaydetti:

"Bölgedeki ihtilafın çözümünde arabulucu değil, açıkça taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs'ün, gerek Birleşmiş Milletler kararları gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulunun ve İslam İşbirliği Teşkilatının Kudüs konusundaki son kararları ortadayken ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kan ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir." 
Konuşmalar sonrası Filistinli şehitler için dua edildi, ardından İstanbul Yenikapı'da düzenlenen miting dev ekrandan canlı verilmeye başlandı. 

Yürüyüşe Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,AK Parti Samsun Milletvekili A. Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER