ZMO'dan 'rekolte' isyanı!

Ziraat Mühendisleri Odası önceki dönem Samsun Şube Başkan Hayati Tosun, fındık hasadının tamamlanmak üzere olduğu bugünlerde hükümetin halen ne rekolteyi ne de TMO alım fiyatını açıklamadığını belirterek, "Üretici yine tüccarın insafına terk edildi" dedi

ZMO'dan 'rekolte' isyanı!

Ziraat Mühendisleri Odası önceki dönem Samsun Şube Başkan Hayati Tosun, fındık üreticisinin hasat için bahçede olmasına rağmen halen ne TMO'nun alım fiyatının ne de rekoltenin açıklanmadığını belirtti.

FINDIK PAZARA İNMEDEN AÇIKLANMALI

Rekolte ve alım fiyatının üretici pazara fındık indirmeden açıklanması gerektiğini söyleyen Tosun, “Bunu eğer çok kısa süre içinde yapmazsak fındık fiyatı tekelcilerin istediği rakamdan oluşacaktır, üretici mağdur olacak ve zor durumda kalacaktır. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu edilgen tavrı, fındıkta üreticinin firmaların rekolte oyunlarına maruz bırakılarak, istedikleri fiyatı belirlemelerinin önünü açılıyor. Bunun önüne geçmek için en temel koşul, rekoltenin bir an önce açıklanması ve TMO’nun üretici lehine bir fiyattan fındık alımı yaparak üreticinin korunmasıdır" dedi.

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEMELİ

Rekolte açıklamasının üreticinin eline geçecek ürünün gerçek değerini tespiti için çok önemli olduğuna işaret eden Tosun, "İvedi olarak önce rekolte sonra ise alım ve fiyat şartları hükümetimiz tarafından açıklanmalıdır. Ülke ekonomisine yaptığı döviz katkısı göz önüne alındığında fındık Türkiye için hayati önem taşımaktadır. En önemli ihracat kalemlerimizden bir olan fındık için üreticilerimizin mağdur edilmeden bir an önce kafaları rahatlatan bir açıklama yapılmalıdır.10-15 gün içinde yeni mahsul fındık pazara inmeye başlayacaktır. Rekolte, fiyat ve alım garantisi üreticinin hakkı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

TMO ALIM YAPACAK MI?

Toprak Mahsulleri Ofisi, piyasaların dengede tutulabilmesi için yeniden alım yetkisi verilmesinin ardından geçen yıl Nisan-Temmuz ayları arasında piyasalara müdahale ederek, (Giresun Kalite 10,50 TL/Kg, Levant Kalite 10,00 TL/Kg ve Sivri Kalite 9,50 TL/Kg)'den alım yapmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi 2017 fındık sezonunda üreticiden 143 bin 365 top kabuklu fındık alarak, piyasada fındık fiyatının belirlenmesinde önemli bir rol üstlenmişti. 
Gülsüm ATİK  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER