Ziya Uzun'dan Canik Belediyesi'ne sert tepki

Canik Belediyesi’nin iki işçinin çalışma disiplinini aksattıkları gerekçesi ile işten çıkartıldıkları açıklamasına, hükümete yakınlığıyla bilinen Hak İş İl Başkanı Ziya Uzun sert tepki gösterdi. Uzun, “Kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Çırpındıkça batıyorsunuz” dedi

Ziya Uzun'dan Canik Belediyesi'ne sert tepki

Canik Belediyesi'nin sendikalı olduktan sonra ramazan gününde kapının önüne koyduğu iki işçiyle ilgili gerginlik büyüyor. Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta'nın iki işçinin çalışma disiplinini aksattıkları gerekçesi ile işten çıkartıldıklarına yönelik açıklamasına, Hak-iş İl Başkanı ve Hizmet-İş Şube Başkanı Ziya Uzun sert tepki gösterdi. Uzun, “Kamuoyunu yanıltmaya çalışmayın. Çırpındıkça batıyorsunuz" dedi.

SAVUNMA HAKKI DAHİ VERİLMEDİ

Canik Belediyesi Başkan Yardımcısı Alican Usta'nın yaptığı açıklamalara adeta veryansın eden Ziya Uzun, "İşçi arkadaşlarımızın başka gerekçeler ile işten çıkartıldığı iddia ediliyor. Bununla ilgili kamuoyunu aydınlatsınlar. Bu gerekçeler nelerdir? Bugüne kadar tek bir tutanak dahi yemeyen işçi kardeşlerimiz, nasıl bir suç işlediler de disiplin süreci işletilmeden kendilerine savunma hakkı dahi verilmeden işten çıkartılmışlardır?” diye sordu.

MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN

Alican Usta'nın iddia ettiği gibi bu işçilerin çalışma disiplinini aksattıklarıyla ilgili bir belge ya da tutanak olup olmadığını soran Ziya Uzun, "İsnat edilen bu suçla ilgili bir soruşturma yapılmış mıdır? Disiplin süreci işletilmiş midir? Arkadaşlarımızın savunmaları alınmış mıdır? Kimse bu milletin aklı ile alay etmesin" dedi.

İTİBARLARI İLE OYNAMAYIN

Açıklama yapılırken işçilerin aileleri, eşleri, dostları ve çocuklarının da düşünülmesi gerektiğini söyleyen Ziya Uzun, “Bu kardeşlerimizin itibarları ile oynamasınlar. O hakir gördükleri adam yerine koymadıkları kişiler, bu toplumda yaşayan çevrelerince tanınan bilinen insanlardır ve bugüne kadar işlerini hiçbir şekilde aksatmadıkları, çalışma mevzuatına iş ilişkisine uydukları Canik'te çalışan tüm personelce malumdur” diye konuştu.

BU İNSANLARIN EKMEĞİYLE OYNADINIZ

Çalışma disiplini ile ilgili İş Kanunu'nun ilgili maddesi çok açık olduğuna dikkati çeken Ziya Uzun, "İsnat edilen bu suçla ilgili işletilmesi gereken süreçte yine aynı kanunla belirlenmiştir. Velev ki kendileri doğru söylüyor olsunlar, bunun ispatı belgesi tutanağı savunması nerededir? Velev ki kendileri doğru söylüyor olsunlar, bu insanlar işledikleri iddia edilen ilk suçta işten atılmayı mı hak etmişlerdir? Velev ki kendileri doğru söylüyor olsunlar isnat edilen bu suçun cezası ramazan günü işten çıkarılmak mıdır? Kanunun hükümleri çok açıktır ve sürecin usulüne uygun şekilde yürütülmediği de ortadadır. Mızrak çuvala sığmamaktadır. Hadi bunu kamuoyuna böyle açıkladınız. Canik'te çalışan personelin vicdanına

bunu nasıl açıklayacaksınız. Hadi bunu kamuoyuna böyle açıklayarak kendinizi kandırdınız, ekmeğiyle oynadığınız insanların yüzüne nasıl bakacaksınız?" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER