Zayıflama İlaçlarına Karşı Uyardı

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, gençlerin ne olduğu belli olmayan zayıflama ilaçlarını değişik mağazalardan alarak hayatlarını kaybettiklerini söyledi.

Zayıflama İlaçlarına Karşı Uyardı
Samsun'da 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü ve Samsun Eczacı Odası'nın 60. yılı Atatürk Anıtı'nda düzenlenen programla kutlandı. Atatürk Anıtı'nda düzenlenen programa İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, oda başkanları ve eczacılar katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

KARACAN: "SONUCU MAALESEF İNSAN HAYATIYLA ÖDENİYOR"

Programdan sonra bir açıklama yapan Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, "1956 yılında Türk Eczacıları Birliği ile birlikte kurulan 8 eczane odasından biri olan Samsun Eczacı Odası kuruluşunun 60. yılını bir arada kutluyoruz. Eczacılar her zaman hayatın içerisinde olmuş, bilimselliği ön planda tutmuştur. Son günlerde yaşadıklarımızdan sonra bunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Çünkü gencecik çocuklarımız yaz geldiğinde zayıflama ilacı adı altında ne olduğu belli olmayan şeyleri internetten, değişik mağazalardan, marketten, benzinlikten alarak hayatlarını kaybediyorlar. Buna benzer ürünleri görüyoruz. Halkımıza vatandaşlarımıza vatandaşlarımıza diyoruz ki eczanelerden harici yerden almayın! Bu işlerde bilimsellik gittiği zaman sonucu maalesef insan hayatıyla ödeniyor" dedi.

ÜNEY: "BU YIL AKILCI ECZANE PROJESİNİ BAŞLATIYORUZ"

Toplum sağlığının geliştiğini ve eczacılığın değiştiğini söyleyen Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, “Bu dönemde ön planda tutmak istediğimiz şey, eczacılığın danışmanlık hizmetini ön planda tutmak. Bu konuda Türk Eczacıları Birliği olarak akılcı eczane-smart eczane projesiyle birlikte büyük bir çalışma yürütüyoruz iki yıldır. Bu sene bu çalışmayı Sağlık Bakanlığımızla başlatma kararı aldık. Bu çok önemli bir gelişme” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER