Zaten yasaktı

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen cam filmi yasağının kaldırılmasına ait yönetmeliğin uygulamaya alınmaması, cam filmi yasağını tekrar gündeme getirdi

Zaten yasaktı

Bakanlık, 26 Ekim 2016'da yayımladığı yönetmelikle, bir yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Yönetmelikle, cam filmlerinin ışık yansıtma oranı için de çeşitli sınırlamalar getirilmişti. Fakat son gelişmeyle birlikte ilgili yönetmelik uygulamaya konulmadı. Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Akar, “Yasaklanma diye bir şey yok, yasağın kalkması uygulamaya alınmadı, yasak devam ediyor” dedi.

‘CAM FİLMİ YASAKTIR’

Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Trafik Denetleme Şube Müdürü Akar konu hakkında detaylı bilgi verdi. Akar açıklamasında, “Karayollarının Trafik Kanunu’nun ilgili hükmüne göre cam filmi halen yasak. Ancak bir yıl önce kaldırılması ile ilgili yürürlüğe girmesi için yasada bir yıl sonra yürürlüğe girer denildi fakat yürürlüğe girmedi. Dolayısıyla zaten yasak olan işlemin yasağı devam etmiş oldu. Şu an yoğun bilgi kirliliği var. İnsanlarımız sanıyor ki cam filmi yeniden yasaklandı. Böyle bir şey yok. Zaten yasaktı, bu yasak devam ediyor” dedi.

‘UYGULAMALAR VARDI’

Camları filmli araçların trafiğe uygun olmadığının altını çizen Akar şöyle devam etti: “Biz zaten ilgili cam filmi izini yürürlüğe girmediğinden dolayı sık sık araçların camlarına yapıştırılan uygunsuz film uygulamalarına denetleme gerçekleştiriyorduk. İlgili serbestlik yürürlüğe girmediğinden dolayı da cezai işlem uygulamaya devam edeceğiz. Aslına bakarsak bu cam filmi hem araç sürücüsü, hem karşı taraf için sakıncalıdır. Aracın içerisinin görünmemesi ulusal güvenliğimiz açısından da sıkıntılıdır. Trafikte bazı araçlar görüyorum ki içleri asla görünmüyor. Cam filmi konusunda araç içinin az görünmesi de yasaktır. Yani bir araç fabrikadan nasıl çıktıysa, sonradan camlarına uygulama yapılamaz. Dolayısıyla uygulama yapanları tespit ederek cezai işlem uyguluyoruz.”

‘UYGULAMA TAKİP PROJESİ HAYATA GEÇTİ’

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Uygulama Takip Projesi’ sayesinde tüm uygulamaları takip edebildiğini vurgulayan Akar şöyle devam etti: “Trafikte yapılan tüm uygulamalar, plaka sorguları, ehliyet sorguları, hız kontrolleri aynı anda Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine geçmektedir. Dolayısıyla burada biz kanunun tam anlamıyla uygulamakla yükümlüyüz. Uygulamalarımız Samsun genelinde devam edecektir.”

‘FİLMLERİNİZİ SÖKMENİZİ ÖNERİYORUZ’

İlgili kanuna göre aracın orijinal halleri dışında sonradan yapılan cam filmlerinin cezai işleme tabi tutulacağını ve gerekirse de uygulama esnasında söküleceğini vurgulayan Akar, “Ben vatandaşlarımızın araçlarına yaptıkları cam filmi uygulamasını kanuna yasak teşkil ettiği bir durum olması sebebiyle sökmelerini öneriyorum. Aksi halde tekrar etmekte fayda görüyorum ki cezai işlem uygulanacaktır” şeklinde konuştu.

Serhat TÜRK

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER