Yine sağlık yine şiddet

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis görevlisi Dr. Berika Kavaz, hasta yakını tarafından darp edildi

Yine sağlık yine şiddet

Sağlıkta şiddet her geçen gün artarak devam ediyor. Son olarak OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanı bir hasta yakını tarafından darp edilerek omuzu çıktı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü meydana gelen olayda, Tıp Fakültesi Acil Servis görevlisi Dr. Berika Kavaz, 20 yaşlarında bir kadın tarafından darp edildiğini söyledi. Omzunun çıktığını ve bir hafta sonraki kontroller sonucuna göre ameliyat olma ihtimalinin olduğunu kaydeden Kavaz, yaşadığı şiddetten dolayı da mağdur olduğunu belirtti.

‘TELEFONU YÜZÜME FIRLATTI’

Dr. Berika Kavaz, yaşadığı olayı şu şekilde açıkladı: “Perşembe günü akşam gözlem odasında görevliyken yanıma gelen 20 yaşlarında bir kadın annesinin sinir krizi geçirdiğini ve müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Bende kendisine hastasını getirmesini, eğer getiremiyorsa bizim hastanın yanına gidebileceğimizi belirttim. Fakat şahıs bana hakaretler ederek elindeki telefonu yüzüme fırlattı. Sonrasında ise üzerime atladı. Üzerime atladığında sağ omzum çıktı. Yaşadığım olaydan dolayı 10 günlük rapor aldım.”

SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERMELİ

Yaşanan olayın ardından sağlık çalışanı Kavaz’ı evinde ziyaret eden Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak ve Türk Sağlık Sen Kadın Kolları Başkanı Filiz Eroğlu, sağlıkta şiddetin son bulması gerektiğini söylediler. Her gün sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldığını söyleyen Çakmak, “Bizler her gün bir sağlık çalışanını şiddet gördüğünden dolayı ziyaret etmek istemiyoruz. Sağlıkta şiddet yasasının biran evvel çıkması ve caydırıcı cezalar verilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarının öldürüldüğü ve her gün şiddete maruz kaldığı sistemin değiştirilmesi şart olmuştur” diye konuştu.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER