Yılmaz, sistem tıkandı Başkanlığa geçiş şart

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, A Haber'de Barış Keskin'in sunduğu Ajans Hafta Sonu canlı yayınına katılarak başkanlık sistemi, yerel yönetimler ve Samsun hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, sistem tıkandı Başkanlığa geçiş şart
A Haber'de Barış Keskin'in sunduğu Ajans Haftası canlı yayınına konuk olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, artık Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesinin zaruret olduğunu ve yeni Anayasa ihtiyacı olduğunu söyledi.
Türkiye'nin başkanlık sistemine geçişiyle ilgili soru üzerine görüşlerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, artık Türkiye'nin kabuğuna sığmadığını, gelişim ve büyüme hedeflerinin Başkanlık sistemine geçişle daha da hızlanacağını kaydetti. "Başkanlık sistemini düşünen biri kendisine şunu sormalı. Mevcut sistemle ilgili sorun var mı ? Sağlıklı çalışıyor mu ? İç dinamikleri iyi mi ?. Bende kendime soruyorum" diyen Yılmaz, " Bu sorunlar artık hat safhaya ulaştı. Kuvvetler ayrımlığı, parlamenter sistem sağlıklı işlememekte. Sistemde bürokrasi tıkanıklığı  yaşanmakta, sistem tıkır tıkır işlemekten, çalışmaktan uzaklaşmıştır.  Bürokraside işiniz varsa, artık bir tanıdık bulup aracı ile gidip halletmek zorunda kalıyorsunuz.  Emir ve talimat almak zorunda kalan bir sistem var. Bu aşılmaya çalışıldı ama artık daha fazla ilerlemiyor tıkandı. Bir sistem değişikliğine aciliyetle ihtiyaç var. Rafine edilmeli, sistem temizlenmeli" dedi.

SİSTEM TIKANDI BÜROKRASİ ÇOK
Bürokraside yaşanan sıkıntıları yaşadığı bir örnekle anlatan Yusuf Ziya Yılmaz, "Bankanın birinden belediye olarak kredi talebinde bulunduk.  Bu banka formlarını gönderdi. İmzalayıp göndermemizi istediler. Bir ara üç beş dakika içinde bitecek zannettim ama  imza atmaktan yoruldum. Sonra kaç tane imza attım diye saydım 625 adet imza atmışım. Böyle bir şey olabilir mi? İmza atarken gün bitti.  Güvensizliğe dayalı iç çatışmalar taşıyan bir sistem. Bu sistem Türkiye'yi 2023, 2053 hedeflerine götürmesinin imkanı yok. Bakanlık sistemiyle yeni bir frekans kurulmalı, alt oluşturulmalı. Bunu yaparken en önemlisi kafalarında değişmesi gerekli. Yeni bir anlayışla modifiye olması lazım" diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ YEREL YÖNETİMLER BAĞI
Sunucunun başkanlık istemi ve yerel yönetimlerle bağının nasıl olacağına yönelik sorusunu cevaplayan Yılmaz, Adem-i Merkeziyetçi yapısı olan yerel yönetimlerin önemine dikkat çekti.Yerel yönetimlerin en çabuk sonuca giden, sabah planlanan bir işi aynı gün içerisinde tamamlama, hayata geçirme özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Çalışmaların en pratik, başarılı bir şekilde uygulandığı yerler yerel yönetimlerdir. Başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle birlikte yerel yönetimlerin işi çok kolaylaşacaktır. Yerelde verilen kararın, Ankara bağlantılı onayları, koordinesi daha çabuk olacaktır. Projelerin, çalışmaların daha hızlı yapılmasını, hayata geçmesini sağlayacak" şeklinde konuştu.

SAMSUN GELİŞEN ŞEHİR ARASINDA
Samsun'un gelişimi, yapısı, projeleri ve hedefleri hakkında bilgi veren Yusuf Ziya Yılmaz, şehirlerin ekonomik, sosyal, kültürel, turizm gibi gelişmelerinin hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu, sistemde yaşanan bir aksamanın tüm gelişimi etkileyeceğini söyledi.Samsun, Kayseri, Gaziantep, Konya gibi şehirlerin gelişim trendini yakalayan kentler arasında olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı, açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Şehirlerde ekonomik talep ve atraksiyonları, ihtiyaç koridorlarını açmak, yeni koridorlar bulunmak zorundasınız.  Şehrin kalkınması için yeni alternatifler geliştirmelisiniz. Yerel yönetimler olarak hangi programı yaparsak yapalım, ekonomik, stratejik planlarla koordineli olmalı. Örnek  sağlık turizmiyle ilgili potansiyeli artırmak istiyorsanız bu yönde yoğunlaşmalısınız. Sağlık turizmine ihtiyaç varken sanayiye yoğunlaşırsanız şehrin önceliğini geri plana atmış olursunuz. Türkiye'nin genel yapısında ekonomik dağılım yüzde 60 hizmet, yüzde 30 sanayi, yüzde 10 tarımdadır. Samsun'da ise bu dağılım yüzde 20 tarım, yüzde 20 sanayi sektöründedir. Tarımı yüzde 10, sanayiyi yüzde 30'a çıkarmamız Türkiye ortalamasına getirmemiz gerekli. Bunun için tarıma yönelik sanayisini artırmaya çalışıyoruz. İhtiyaçlara yönelik bu koordinasyon sağlanmalı. 40 milyon Euro Avrupa Birliği hibesi ile Lojistik Köy yapımı için çalışmaları hızlandırdık. Türkiye'deki 3 lojistik köyden biri. Gıda Sanayi Bölgesi'nde yatırımlarımızı daha da artırdık. Havza'da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için devlet çalışmasını yapıyor, biz alt yapı desteğini sağlıyoruz.  Kavak, Vezirköprü'de OSB bulunuyor, Çarşamba ve Bafra'da kurulumu için çalışılıyor. Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımına sahip ender şehirlerden biriyiz. Bunu avantaja çevirmek için yeni yatırımlar gerçekleşiyor. Lojistik sanayileşmeyi avantaja çevireceğiz."
Yılmaz, ekonomik yatırımlara ek olarak, turizm, spor, kültür ve sağlık alanın da gelişimin sürdüğünü özellikle halkın şehrine sahip çıkmasının büyük bir avantaj olduğunu da sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER