Yılmaz; 'Bir büyük mücadelenin askerleriyiz'

Samsun’un Bafra ilçesinde Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, büyük bir mücadelenin askerleri olduklarını söyledi.

Yılmaz; 'Bir büyük mücadelenin askerleriyiz'

Samsun’un Bafra ilçesinde Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan, Kalkınma Bakanlığı, DOKAP Bölge Kalkınma idaresi tarafından finanse edilen “Çiğ Süt Toplama Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında 15 çiftçiye 500 litre soğutma tankı ve 4’lü otomatik sağım makinesi verildi. 
Doğanca Mahallesi’nde yapılan açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, daire amirleri, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Açılış öncesi konuşan Damızlık Manda Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Metin, “Birliğimizin kuruluşuyla birlikte 7 bin baş manda var iken bugün itibariyle ilimizde 22 bin baş manda sayısı ile Türkiye’de ilk sırada yer almaktayız. Bu sayının artmasının nedenleri bakanlığımızın destekleri ve yapmış olduğumuz projelerle beraber ilimizin varlıklarından dünya harikası Kızılırmak Deltası’dır. Bu proje kapsamında hijyeni sağlamak, makineden sağmayı geçiş maksadıyla Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP’la 10 bin işletmeye sağım sistemi kurulmuştur” dedi.
DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, “DOKAP önce ilk 2 sene bölgemize ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak ve bölgemizde yaşayan 4 milyonu aşkın insanımızın gelir düzeyini arttıracak, yaşam kalitesini yükseltecek olan ne tür proje varsa bütün hepsini birer birer irdelemiş ve bunları proje haline getirmiştir. Onlardan bir tanesi olmazsa olmaz diyerek bölgemizin en başa tarımım koyduk. Tarım bizim her şeyimiz. Tarımı düşünmemek, kırsal kalkınmayı düşünmemek, kırsal kalkınma ile ilgili yatırım yapmamak bir ülkenin kalkınmasını engelleyen en büyük engeldir” diye konuştu. 

BİR BÜYÜK MÜCADELENİN ASKERLERİYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “DOKAP sadece yol alt yapısı olarak 15 milyon TL katkıda bulunmuş, onun dışındaki üretime dönük ve özellikle kırsal kalkınmanın teşvik edilmesine dönük verdikleri bütün katkılar için kendilerine teşekkür ederim. Onlar da bir bölge idaresi başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hareket ediyor. Sonuçta bir büyük mücadelenin askerleriyiz. Bu büyük mücadele kalkınma mücadelesi. Türkiye bundan 15-18 sene önce bundan 3 katı daha fakirdik. Türkiye 15 senede 3 katı kadar zenginleşti” şeklinde konuştu. 
Konuşmaların ardından protokol tarafından Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından 15 çiftçiye 500 litre soğutma tankı ve 4’lü otomatik sağım makinesi verildi. Konuklara yapılan manda sütü ikramı ile açılış son buldu

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER