Yılmaz, Atatürkçüyüm diyenler bu zamana kadar neredeydi

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 97 yıl önce 1919'da Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak için ayak bastığı Samsun'dan, Amasya il sınırına kadar kat ettiği 93 kilometrelik güzergah Atayolu Projesi kapsamında gün yüzüne çıkarılıyor. Türkiye'nin en büyük açık hava müzesinin projesini hazırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Atatürkçüyüm diyenler hep konuştu edebiyat yaptı, bu zamana kadar neredeydiler? diye seslendi.

Yılmaz, Atatürkçüyüm diyenler bu zamana kadar neredeydi
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve Türkiye'nin en uzun, kapsamlı tarih projeleri arasında olan Atayolu Projesi hayata geçirildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolun, 97 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldığı projeyi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaklaşık 8 saat süren gezi ile basın mensuplarına detaylı bir şekilde anlattı. Projede Büyük Önder'in Samsun'dan Havza'ya, Havza'dan Amasya gidiş güzergahı tespit edildi. Konakladığı, dinlendiği, kimlerle görüştüğü, takip ettiği yol güzergahı tarihçilerin oluşturduğu bir araştırma komisyonu tarafından belirlendi. Türkiye'nin Kurtuluş Mücadelesi'ni anlatan en uzun tarihi açık hava müzelerinden biri haline getirilmesi planlanan çalışmada, yok olmuş bir çok tarihi yapıt da yeniden restore edildi ve restorasyon kapsamına alındı.

VASİYET EDİYORUM HERKES BİLSİN

Çalışma hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilk önce tarihi yolun koruma kurulundan tescil edilip koruma altına alınması için çalışmanın başladığı bilgisini vererek, önem önemsediği bir konuyu paylaştı. "Vasiyet ediyorum bu yolun orjinal haliyle kalmasını istiyorum. Taş yollar dursun, asfalt yapılmasın. Kurtuluş Mücadelesi'nin tüm izleri yaşatılsın" diyerek projenin önemini anlatan Yılmaz, büyük bir açık hava müzesinin ülkeye kazandırılacağını söyledi.

ATATÜRKÇÜYÜM DİYENLER BU ZAMANA KADAR NEREDEYDİ ?

"Atatürkçüyüm diyenler neden bu zamana kadar bunları bulup gün yüzüne çıkarmadı. Edebi boyutta ve sözde hep konuştular. İcraata gelince ortada bir şey yoktu" diye seslenen Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü, " Tarihi bulup çıkaralım, yeni nesillere aktaralım denince hiç kimse bir girişimde bulunmadı. Merak ediyorum neden bu zamana kadar bir çok tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmadılar. Örnek yıllarca bu yoldan gelip geçtik, biliniyordu, görüyorduk. Hep bize bu tarihi değerlerimizi unutturmaya çalıştılar. Eski neden unutturulmak istenir ki? Kurtuluş Mücadelesi unutulur mu? Unutturulur mu? Gurur duyacağımız bir destan. Ülkemizde artık yeni bir Türkiye profili var. Tarihimize sahip çıkacağız" ifadesini kullandı.

PROJE BİR MARKA DEĞERİ

Samsun için ayrı bir marka değini oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Başkan Yılmaz, tarih turizmini değer öğesi haline getiren bir misyonu benimsediklerinin altını çizdi. Projede başlıca çalışmalar hakkında bilgi veren Yılmaz, "Atatürk'ün Samsun'dan çıkıp Havza, Havza'dan Suluova'ya gittiği güzergah, konakladığı yerleri, Çonoğlu Bayram'ın evini, Havza'da kaldığı oteli, yol boyunda konakladığı kahve, ayran içtiği evleri ihya ederek 70 kilometre bir güzergahı restore edeceğiz. Bu turizm izleğini, tarih turizmine altlık olabilecek, bir tarihi açık hava müzesi haline getirmenin çabası içindeyiz. Tarih turizminin açılmasının ardından çocuklarımız, gençlerimiz, gelecek nesillerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna giden yolda Atatürk'ün kat ettiği güzergahı, yolun özelliklerini öğrenirken, 1919 şartlarını da görecekler. Eskiye dair ne varsa hepsi bu güzergahta olacak. Eski Samsun fotoğraflarından belgelerden, tarihçiler gerekli tespitleri yaptı, açık hava müzesinin numunelerini ortaya çıkardı. Planlamamızda Samsun- Mamur Dağı, devamında Çakallı Hanı'nı kapsayan ana 35 kilometrelik bir ana güzergah var. Bu bir kısmında Avdan Köyü'nde Atatürk'ün bir eve uğradığı kahve içtiği tespit edildi. Tarihçiler ve üniversite hocaları belgelerle ortaya koydu. O tarihi binayı da ihya etmeyi düşünüyoruz. Yol üzerinde tarım aletleri, ulaşım araç ve gereçleri, samanlıklar, namazgahlar, çeşmeler. su yalakları, serenler, eski izler üzerindeki tüm kalıntılar ortaya çıkarılacak. Bu ilk bölün ikinci bölüm ise Havza-Amasya'nın Sulova ilçesine kadar olan güzergah " dedi.

SAMSUN'DAN SULUOVA'YA TARİH GEZİSİ

Güzergahtaki çalışmaların 1 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını belirten Başkan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Samsun'dan Suluova'ya kadar tarih turizmi turları başlatmayı düşünüyoruz. Bu turlarda Büyük Önder Atatürk'ün o tarihlerde 1919'da Samsun'dan Amasya'ya geldiği aracın bir benzeri Anıtkabir'de var. Örnek alarak yine bir benzerini yaptırdık. Bundan 10 adet daha yapmayı düşünüyoruz. 4 kişilik bu araçların her gün 40 kişilik kafileler halinde Samsun'dan Suluova'ya kadar tarihi dokuyu gezerek görmesini sağlayacağız. Amasya il sınırdan sonrasında bulunan kesimi de ayrıca planlayacağız.. Samsun'un 19 Mayıs misyonuna bir katkı değer oluştururuz diye düşüyoruz." Yılmaz, Samsun'un tarih, kütür ve sanat alanında hızlı bir yükselişe geçtiğini, herkesin miras niteliğindeki projelere sahip çıkması gerektiğini de sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER