16 Ağustos 2016 Salı 09:23
Yeşil Pasaportla 2. İhracat Hamlesi

Türk ihracatçısının yeşil pasaport hayali nihayet gerçek oldu. Yeşil pasaportun kimlere verileceğine ilişkin teknik detayların yer aldığı yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra pasaport dağıtımı başlayacak.

YILLARDIR SÖYLÜYORDUK
MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar, ihracatçılara yeşil pasaport uygulamasıyla yeni bir ihracat hamlesine yönelik bir sürece girileceğini söyledi. MÜSİAD olarak yıllardır dillendirdikleri ‘iş adamlarına yeşil pasaport verilmesinin gerekliliği ile alakalı’ çağrılarının,  bu dönemde kanun maddesinde yapılan değişiklikle ele alınmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Sar, "Ülkemizin ihracat hedeflerine ulaşmada büyük bir etkisinin olacağına inandığımız bu madde değişikliği ile işadamlarımız ve yöneticileri fuar, sergi, ikili görüşme ve iş bağlantılarına daha hızlı bir şekilde ulaşacak, bu yolla hem muhatapları ile itibar kaybı yaşamayacağı gibi daha dinamik hareket kabiliyetine kavuşacaktır" dedi.

3 YILLIK VERİLER BAZ ALINACAK

Kanun değişikliğinde yıllık ortalama ihracat oranına göre son üç yıldaki veriler baz alınarak bir sınıflandırma yapılacağını, yeşil pasaport süresinin ise iki yılı aşmayacağını ifade eden Selim Sar, "Böylece ihracatın sürekliliği takip edilecek, ayrıca devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamaları kaydının da kanun maddesinde belirtilmesi son dönemde yaşanılan sıkıntılı süreç konusunda da Yeşil pasaport herkese mi verilecek sorusunu da açıklığa kavuşturmaktadır" diye konuştu.

İŞADAMLARINA DİNAMİZM KAZANDIRIR

Henüz yıllık ihracat ortalaması belirlenmediği için hangi firmaların tam manasıyla kapsam içinde olduğunu belirtmenin güç olduğunu söyleyen Selim Sar, "Kısa sürede bu da açıklığa kavuşturulacaktır. Bu gelişme ülkemizin ihracat hedeflerini gerçekleştirme de önemli bir itici güç olacağına, Karadeniz bölgemizin de ihracat potansiyeli olup da henüz harekete geçememiş iş adamlarına ayrı bir dinamizm kazandıracağına inanıyoruz" dedi.

YENİ BİR SÜRECE GİRİYORUZ

İhracatı artırmada bir rekabet sürecine girildiğini anlatan Selim Sar, "Yeni pazarlar bulma noktasında bölge insanımızda Yeşil pasaport şartlarını yerine getirmek ve bu şartları sürdürmek amacıyla daha çok çalışmak ve farklı ülkelere adım atma düşüncesi ile hareket edecektir. Yeşil pasaport şartlarını sağlayan firmalarımızın da bu konumun avantajını kullanarak daha hızlı iş anlaşmaları imzalayacağına inanıyoruz. Bizler de iş adamları derneği olarak farklı ülkelerde şubeler açarak hem üyelerimize hem de bölge insanımıza da ikili görüşmelerinde daha çok katkı vermeye gayret edeceğiz. Yeni bir ihracat hamlesi sürecinin ilk adımları atılıyor. Hayırlı olsun" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.