29 Ekim 2016 Cumartesi 09:04
Yedi emin depoları doldu taştı

Samsun icra dairelerine intikal eden borçların tahsil edilmesi sürecinde, borçluların ev ve işyerlerine yapılan hacizlerden kaldırılan eşyalar artık depolara sığmıyor. 25 yıldır yedi emin işi yapan ve yedi emin depoları sahibi Yaşar Aydın, icra işleyişini ve sorunları Gazete Gerçek’e anlattı.

 

‘HERKES BORÇ İÇİNDE’

Samsun’da her 5 kişiden 4’ünün borçlu olduğunu istatistik verilerinden gösteren Yaşar Aydın, borçlu 5 kişinin de en az 2’sinin icralık olduğuna değindi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aydın, “Milletin büyük bir çoğunluğu borç içinde. Bunlar kim diye soracak olursanız, şirketler, esnaf, ev hanımları, lise talebeleri, memurlar, işçiler. Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Bugün en dikkat çeken şey ise ev hanımlarına bile kredi kartı verilmesi ve kredi kullandırılması. Kaldı ki, artık çoluk çocuk herkesin cebinde kredi kartı var. Ama asıl kart ama ek kart. Herkes bu kartları kullanıyor. Kullanılan bu kartlar kontrolden çıkınca her şey alt üst oluyor. Daha önce kredi kullanmış ve ödememiş olanlar eşlerinin, analarının babalarının üzerine kredi kullanıyorlar. Hal böyle olunca, 90 yaşındaki anaya babaya, köyün bir ucundaki barakasına bile haciz geliyor” dedi.

‘KEFİL OLMAYIN’

İcra makamları tarafından çeşitli menkullere el koyulanların büyük bir çoğunluğunun kefillikten dolayı mağdur olduğunu vurgulayan Aydın, kefil olmamak gerektiğinin de altını çizdi. Aydın açıklamasında, “Biz icra makamları ve avukatlarla birlikte zaman oluyor hacizlere intikal ediyoruz. Burada azımsanmayacak bir şekilde kefil olmuş ve yanmış insanları görüyoruz. Bugün 10 kişi icralık olduysa en az 6’sı kefil olduğu içindir. Hastalık, ölüm kalım bir mesele olmadığı müddetçe asla kefil olmamak gerekiyor. Rakamlar bize açıkça bunu söylüyor. Bu konuda ben çevremdeki herkesi uyarıyorum” dedi.

 

‘SÜREÇ BORÇ ÖDENMEDİĞİNDE BAŞLIYOR’

Alacakların tahsili noktasında icra makamlarının ve borçluların yaşadıkları süreçlere değinen Aydın, “Bugün bir borçlu borcunu ödemediğinde, borç alacaklı tarafından ister şahıs ister kurum borcu olsun icra avukatlarına gidiyor. İcra avukatlarının tahsil konusunda gayretleri boşa çıkarsa konu icra dairesine intikal ediyor. Bu noktada borç artık meşru alacak haline geliyor. Bundan sonra alacaklının avukatı veya kendisinin yatırdığı bir akım harçlardan sonra icra muhafaza işlemi başlıyor. Muhafaza işlemi ile ise de alacak süreci başlıyor. Yazışmalar Takipler neticesinde kesinlik kazandıktan sonra da haciz işlemleri başlıyor. Evde veya iş yerinde para edecek, borcu karşılayacak her türlü menkul mal alacak karşılığı kaldırılıyor” dedi.

‘AHIRDAKİ İNEK, AMBARDAKİ TAHIL DA HACİZ EDİLİR’

Alacaklının icra makamlarında borçluya haciz götürmesinin ardından haciz işlemlerinin başladığını kaydeden Aydın, “Haciz işlemleri başladıktan sonra evde veya iş yerinde para edecek ne varsa alınır. İster ahırdaki inek olsun, ister ambardaki mısır olsun, ister kapıdaki park etmiş araç olsun. İcra ile hepsi kaldırılabiliyor. Borçlu evde yoksa bile çilingir marifetiyle kapı açılır, alacaklı adına borçlunun evine girilebilir. Oradaki eşyalar yedi emin marifetiyle tutulan hamal ve nakliyeyle depolara kaldırılır. Hamal ve nakliye paraları önce alacaklı taraf tarafından ödenir ama sonra borçlu dosyasına işlenir. Yani sizin borcunuz varsa, borcu almaya gelen kimse, yaptığı tüm masrafları yine borçlu öder. Asıl sorunlar da aslında burada başlıyor” dedi.

 

‘İCRA DAİRELERİNDE TARİFE NEDEN YOK?’

İcralık olan borçlunun evine veya iş yerine yedi emin hamalları ve nakliyeleriyle intikal ederken yaşanan masrafların borçluya yüklenmesinin doğal olduğunu fakat bu süreçlerde kullanılan insan kaynağı, hamal, çilingir, taksi gibi araçların standart bir tarifesi olmaması dikkat çekiyor. Yaşar Aydın yaptığı açıklamada, “Bugün icra dairelerinde standart tarife neden yok? Bunu sormak lazım önce. Normal çilingir kapıyı 25liraya açıyorsa, icra dairesinden gelen işe neden 40 ya da 50 lira isteyebiliyor? Bu fazla para kime gidiyor? Ayriyeten örnek vereyim. Bir ticari taksi Atakum’a 30 liraya gidiyor ama konu icradan geliyorsa neden 70 lira istiyor. Buradan artan para ne oluyor? Borçluya yazılıyor. Bu günah değil mi? Peki bu icra dairelerinde standart bir tarife neden yok? Geçtiğimiz yıllarda Samsun, tarife yolsuzluğunda büyük bir soruşturma geçirdi. Tabi bunların yarattığı kaos ise hep borçluya yansıyor” dedi.

 

‘DEPOLAR ÇÖPLÜK OLDU’

Samsun genelinde 500’ün üzerinde olan yedi emin depolarının çöplüğe döndüğünü söyleyen Yaşar Aydın, “Kaldırılan mallar nakliyeyle depolara geliyor. 3 ay içinde bu malları alacaklı ya da icra dairesi sattırıp paraya çevirmek ve borçlunun dosyasından düşmek zorunda. Malların satışı yapılmıyorsa neden yapılmıyor? O halde bu mallar madem borçtan düşmüyorsa neden borçluya bırakılmıyor? Adamın hem evinden malı kalkmış, hem de borcu devam ediyor. Bu olacak iş mi? Böylelikle ama onun ama bunun malı gidiyor. Bu milli servettir. Milli servet yok oluyor. Depolar ağzına kadar mal dolu. Çöplük oldu resmen” dedi.

 

‘TSO NE İŞ YAPIYOR?’

Samsun’un ticaret ve sanayi odası hakkında da konuşan Aydın, “Bakın bu olanlara. TSO’yu aidatlarıyla ayakta tutan işletmeler her gün batıyor. Batmaya da devam ediyor. İş yerleri esnaflar bir bir tükeniyor. Peki bu TSO denilen kurum ne iş yapıyor. Bunlarla ilgili bir çalışması var mı? Samsun’da hastanelere bile icra gelirken TSO’dan çıt ses yok. Buna neden cevap vermiyorlar. Allah aşkına soruyorum, TSO ne iş yapıyor?” şeklinde konuştu.

 

Serhat TÜRK

Anahtar Kelimeler:
SamsunYaşar Aydın
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.