Yedek vekil tartışması

AK Parti ve CHP’nin üzerinde anlaştığı anayasa değişikliği paketinde yer alan ‘yedek milletvekilliği’ne CHP’den tepki geldi. AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ile MHP İl Başkanı Taner Tekin, 'Parlamento kesintisiz işleyecek' derken, CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'FETÖ bağlantılı vekilleri sindirmeye yönelik bir düzenleme' görüşünde

Yedek vekil tartışması

TBMM Anayasa Komisyonu'nda bugün görüşmelerine başlanacak ‘partili cumhurbaşkanlığını’ da öngören 21 maddelik anayasa değişikliği teklifinde yer alan ‘yedek milletvekili’ düzenlemesi de tartışma yarattı. AK Parti ve MHP İl Başkanları düzenlemeye destek verirken, CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, "Milletvekilleri sindirilmek isteniyor" dedi


PARLAMENTO TOPAL ÇALIŞMAYACAK


AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, mevcut parlamenter sistemde de milletvekili sayısında belli bir sayıda eksik olunca ara seçim yapmak gerektiğini belirterek, "Bu düzenlemeyle, ara seçimlere gerek kalmayacak. Yürütme meclisin tamamen dışından olacağı için milletvekili sayısında bir eksiklik olmayacak. Örneğin meclisin içinden 25 bakanı seçerseniz, sıkıntı oluşuyor. Yedek milletvekili onun için düşünüldü. Parlamento topal ve eksik çalışmasın diye düşünülen bir düzenleme bu. Aksi taktirde parlamento 600 değil de 575 vekille çalışacaktı. Bu da meclis çalışmalarını engellemiş olacaktı" diye konuştu.


MHP: SAKINCALI BİR TARAFI YOK


MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin de parlametontunun daha aktif bir şekilde çalışabilmesi için bu düzenlemeyi desteklediklerini ifade etti. Tekin, "Sakıncalı bir yanının olmadığını, parlamentonun daha yoğun ve hızlı bir şekilde çalışması için faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi.


TÜRKİYE’NİN BUNA İHTİYACI YOK


Yedek milletvekilliği konusunda CHP ise tepkili. CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, başkanlık sistemi tartışmaları içinde gündeme gelen yedek milletvekilliği konusununun ne olduğu tam olarak belli olmamakla birlikte, Türkiye'de böyle bir kurumun varlığı bir ihtiyaç mıdır değil midir konusunun tartışılmadığını ifade etti. Akcagöz, "Yedek milletvekilliği, parlamentonun işalemesi ve eksilen milletvekili varsa, yerine yedeğini getiren bir sistem olarak ortaya çıkıyor. Türkiye'nin böyle bir değişikliğe ihtiyacı yoktur. Ülkenin bugüne kadar yaşadığı parlamenter demokrasi deneyimine baktığımızda, eksilen milletvekili sebebiyle parlamentonun işlemez hale geldiği hiç bir dönem yoktur" görüşünü dile getirdi.


FETÖ’CÜ VEKİLLERİ SİNDİRMEYE YÖNELİK


Mevcut parlamentoda AK Parti milletvekillerinin en az 80 tanesinin FETÖ ile ilişkili olduğu konuşulduğunu hatta bir kısmının Bylock kullandığının iddia edildiğini anımsatan Akcagöz, "Yedek milletvekilliği kurumu, bundan sonra FETÖ ile mücadele kapsamında, AKP'nin kendi milletvekillerinin içine sızabilecek bu yapının ayıklanması için bir yöntem olarak mı geliştirilmiştir? Yargı tehdidi ile demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendirdiğimiz milletvekillerimiz sindirilmek mi istenmektedir? Her an kendisinin görevden el çektirileceği ya da istifaya zorlanabileceği endişesi ile yaşayan bir milletvekilinin, parlamentoda rahat görev yapamayacak olduğu da açıktır" dedi.

Gülsüm ATİK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER