YEDAŞ, FETÖ'den tutuklanan Daştanlara ait binadan taşınıyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, Kurumlar Vergisi'nde Samsun'da vergi şampiyonu olan Çalık Holding bünyesindeki YEDAŞ'ta da hareketliliğe neden oldu

YEDAŞ, FETÖ'den tutuklanan Daştanlara ait binadan taşınıyor

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, kurumdan Çalık Holding'e para aktarıldığı iddialarına sert çıktı: “Bizim hesaplarımız şeffaftır. Şirket boşaltma diye bir şey yok.”

YEDAŞ yetkilileri, sahibi halen FETÖ'den cezaevinde bulunan Daştanlara ait binadan taşınma kararı aldı, ayrıca kurumdaki FETÖ ile irtibatlı görülen personel temizlendi.

2 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, kurum içinde FETÖ soruşturmalarından, YEDAŞ'ın Japonlara satılacağı, kurumun gelirlerinin Çalık Holding'e aktarıldığı, bu nedenle soruşturma yapıldığı iddialarına kadar birçok konuda sorularımızı yanıtladı. 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında başlatılan, bu örgüte mensup kişilerin kurumlardan ayıklanması için, kamu otoritesinden gelen talep ve istekleri değerlendirdiklerini ifade eden Aktürk, "Yaptığımız çalışmalar sonucunda YEDAŞ bünyesinde bu örgütle bağlantısı olan çok fazla bir kişi olmadığını tespit ettik. Tabi bu durum bizi de sevindirdi. Sadece 5 ilden 2 kişi ile yollarımızı ayırdık. Bütün hakları da kendilerine verildi" diye konuştu.

DAŞTAN’IN BİNASINDAN TAŞINACAKLAR

Öte yandan YEDAŞ, Samsun'da FETÖ operasyonunda gözaltına alınan ardından da tutuklanan işadamı Vedat Daştan'a ait merkez binasını da taşıma kararı aldı. Halen kiracı olarak bulundukları Daştanlara ait binadan taşınmak için yer arayışına başladıklarını ifade eden Rıdvan Aktürk, "Gerçi biz 15 Temmuz öncesi bu kararı gündemimize alıp, çalışmaya başlamıştık. Ancak büyük bir şirket olduğumuz için çok kolaylıkla yer bulmak mümkün olmuyor. Bu nedenle çalışmamız sürüyor" dedi.

YEDAŞ’A YÖNELİK SORUŞTURMA MI YAPILIYOR?

Rıdvan Aktürk, YEDAŞ'ın gelirlerinin kanunlara aykırı olmasına rağmen, Çalık Holding'e aktarıldığı yönündeki iddialara da yanıt verdi. “Bizim hesaplarımız açık ve şeffaftır" diyen Aktürk, "Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde, faaliyetlerden elde edilen gelirden temettü verilir. Onlar da yatırım için bize geri verirler. Para aktarma, şirket boşaltma gibi bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

YEDAŞ JAPONLARI MI SATILACAK?

Genel Müdür Rıdvan Aktürk, merkezi Samsun'da bulunan YEDAŞ'ın Japonlara satılacağı iddiaları da yanıtladı. Aktürk, "Mitsubishi Corporation, Çalık Enerji'nin yüzde 5 ortağı durumunda. Bu durum kamuoyunun da bildiği bir şey. Bu ortaklıktan dolayı bu iddiaları gündeme getiriyor olabilirler. Ancak YEDAŞ’ın satışı diye bir şey söz konusu değil" dedi.

YILLARDIR VERGİ ŞAMPİYONU

2009 yılında; YEDAŞ ihalesini 441,5 milyon dolar bedelle kazanan Çalık Enerji, Genel Müdürlüğü'nü Samsun’a kurduğu YEDAŞ ile Çorum, Ordu, Amasya, Sinop'ta, bugün sayıları 1,8 milyonu bulan abonesine, 34,5 kV' a kadar elektriğin dağıtımı hizmetlerini sürdürüyor. YEDAŞ, geçtiğimiz yıllarda üst üste Samsun'da Kurumlar Vergisi'nde, vergi şampiyonu oldu. Daha sonra YEDAŞ'tan ayrılarak kurulan YEPAŞ da Çalık Holding'e bağlı şirketler arasında yer alıyor, kurumlar vergisinde 2’nci sırada geliyor.

Gülsüm ATİK-Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER