Yaşlıların yüzü yeniden güldü

İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki bütün belediyelere örnek gösterdiği Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük sosyal sorumluluk projelerinden evde yaşlı bakım hizmeti, kaldığı yerden devam edecek.

Yaşlıların yüzü yeniden güldü

İlgili firmadan kaynaklanan hukuki sorun nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından durdurulan hizmet, firmaya atanan kayyım heyetinin talebi üzerine yeniden başlatıldı. Buna en çok sevinen ise 4 aydır büyük mağduriyet yaşayan 2 bin 600 yaşlı oldu.

Türkiye’yi derinden sarsan 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi, en büyük mağduriyetlerden birisini de Samsun’daki yaşlılara yaşattı. 2007 yılından beri başarıyla yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında binlerce yaşlıya evde bakım hizmeti verdiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, ihaleyi alan Özel Form Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi yöneticilerinden birisinin 15 Temmuz sonrası karşılaştığı hukuki problemler sebebiyle anlaşmayı iptal etmişti. Hizmetin kesilmesiyle 8 ilçedeki 2 bin 600 yaşlı da, büyük mağduriyet ve sıkıntı içine düşmüştü.

Türkiye Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından söz konusu firmaya atanan kayyım heyeti, yaptığı inceleme ve araştırma sonucu evde yaşlı bakım hizmetinin hukuki zemine uygun olduğu kanaatine vararak, devam ettirilmesi konusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı talepte bulundu. Kayyım heyetinin talebini işleme alıp değerlendiren Büyükşehir Belediyesi yönetimi ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, sözleşme şartlarının koşullarının aynen geçerli kalacağını bildirdi.

Belediye bürokratlarıyla görüşmeler yapan kayyım heyetinin, sözleşme gereği bütün ekipman, araç ve personeli temin etmesi üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi, evde yaşlı bakım hizmetini kaldığı yerden devam ettirme kararı aldı. Kararla birlikte hizmet hemen devreye girince yaşlıların 4 aydır yaşadığı mağduriyet de son buldu.

Hızlı şekilde mobilize olarak evlere koşan ekipler, uzun bir aranın ardından yaşlılarla tekrar buluştu. Sağlık muayenelerinin ardından banyoları ve kişisel bakımları yapılan yaşlılar, sıcak yemeğe olan özlemlerini giderdi. Evleri temizlenip, bulaşık ve çamaşırları yıkanan 2 bin 600 yaşlı, adeta yeniden doğmuş gibi büyük sevinç yaşadı. Mutlulukları gözlerinden okunan yaşlılar, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a ‘Allah onu başımızdan eksik etmesin’ diyerek dualar etti.

ŞARTLARI YERİNE GETİRDİLER

Evde yaşlı bakım hizmetinin yeniden başlamasıyla ilgili değerlendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, devletin projeyi devam ettirmek istemesinin ne kadar doğru bir iş yaptıklarını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Yaklaşık 10 yıldır sürdürdükleri proje ile binlerce yaşlı vatandaşın evinde bakım hizmeti aldığının altını çizen Daire Başkanı Çamaş, “15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimi, ülkemizde birçok kamu kurumu ve kuruluşu ile hizmet alanlarını etkilemişti. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak biz de çok etkilendik. En canımızı sıkan konulardan birisi de yaşlı vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerimizdi. 10 yıldır yaşlı vatandaşlarımızın banyosunu, temizliğini, kişisel bakımını, yemeklerini yapıp, evlerinin temizliyor, çamaşırlarını yıkıyor, psikolojik destek ve sağlık hizmetleri veriyorduk. Bu hizmeti ihale ettiğimiz firma ile ilgili hukuki bir takım süreçlerden dolayı çalışmaları durdurmuştuk. Firmaya da devletimiz TMSF üzerinden kayyım atamıştı. Kayyım yönetimi de yaptığımız yaşlı bakım hizmetlerinin hukuki ve doğru olduğunu kanaatine vararak aynı sözleşme şartlarıyla hizmeti yürütmek istediklerini yazılı olarak tarafımıza bildirdiler. Biz de başvuruyu kabul ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer yetkili arkadaşlarımızla birlikte görüşmeler yaptılar. Sözleşmenin gerekli şartlarını yerine getirdiler. Biz de yaşlılara ilişkin çalışmalarımızı yeniden başlatmış bulunuyoruz.“ bilgisini verdi.

YAŞLILARIMIZ BAYRAM YAŞIYOR

Bu olumlu gelişmeyi duyan yaşlıların adeta bayram yaşadığını ifade eden Necmi Çamaş, “Çünkü 3 aydır banyolarını, temizliklerini yapamadılar. Çamaşırlarını yıkayamadılar. Evlerini temizleyemediler. Belki midelerine sıcak yemek bile girmedi. Onun için yaşlılarımızın bu temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik çalışmanın yeniden başlaması, hem bizi hem de onları çok mutlu etti. Onun için 2009 ve 2010 yılında İç İşleri Bakanlığı tarafından bütün belediyelere örnek gösterilen bu projenin yeniden çalışmalarına devam etmesi, yaşlılarımızın yeniden yüzlerinin gülümsemesi bizim açımızdan çok önemliydi.” şeklinde konuştu.

ASLA YANLIZ DEĞİLLER

Bu güzel gelişmenin, projeye 2007 yılından beri çok büyük önem veren Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı derinden duygulandırdığının altını çizen Çamaş, “Samsun’da yaşayan yaşlılarımız şunu unutmasın ki onlar asla yalnız değiller. Kendilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, hal hatırlarını sormak için, onlarla birlikte olmak için Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi her zaman yanlarındadır.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER