Yaşlılarımızın yüzü gülüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği 'yaşlı bakım' uygulamasına, TMSF'den 'hizmete devam edin' kararı çıktı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, "1 Aralık itibariyle de yaşlılarımızın yüzü tekrar gülüyor" dedi

Yaşlılarımızın yüzü gülüyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihaleyi alan firma yöneticisi FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığı için durdurulan Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 'yaşlı bakım' projesi, kayyum olarak atanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) gelen talimat üzerine 1 Aralık itibariyle yeniden başlatıldı.


8 İLÇEDE YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ


Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, 93.5 frekansında Radyo Gerçek’te yayınlanan ve Merve Özyürek'in hazırlayıp sunduğu 'Günaydın Samsun' programında belediyenin kültür ve sosyal hizmetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin yaşlılara yönelik hizmetleriyle ilgili de bilgi veren Çamaş, "İnsan olmazsa hayat olmaz, insan olmazsa yapılan hizmetlerin hiçbir kıymeti olmaz. Çocuklarımıza, kadınlarımza ve yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık yapmalıyız. Bugün Büyükşehir Belediye başkanımız her yaptığı işte başarının doruklarını yakalayabiliyorsa, yaşlılarımızın dualarının çok büyük etkisi olduğuna ben inanıyorum. Düşünün aylarca banyo yapamıyorsunuz, tırnaklarınız kesemiyorsunuz, evinizi temizleyen yok. Bulaşıklarınızı, çamaşırlarınızı yıkayan, ütünüzü yapan yok. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak 8 ilçede 2 bin 600 yaşlımıza bu hizmeti veriyoruz" dedi.


YAŞLILARIMIZIN YÜZÜ YENİDEN GÜLÜYOR


15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin bu hizmete sekte vurduğunu anımsatan Çamaş, "Bu hizmetimizi Kamu İhale Kurumu'nda açık ihale yöntemiyle ihale ediyoruz ve her yıl sağlık kuruluş belgesine sahip olan firmalar girip ihaleye girip alıyor. Ve bu işi yürüten firmanın ortaklarından birisi de bu FETÖ soruşturması dolayısıyla, hukuki yaptırımla karşı karşıya kaldığı ve tutuklandığı için biz de Cumhuriyet Başsavcımızın bize göndermiş olduğu yazıya istinaden bu firmayla olan sözleşmemizi durdurduk. Yaşlılarımızı bu yüzden mağdur oldular; sıcak yemek gidemedi, banyo yapamadılar, tırnakları kesilemedi. Devletimiz şimdi firmaya kayyum atadı. Kayyumlar, 'müthiş bir proje, sizin yaptığınız bütün iş ve işlemler de hukuki, hertürlü konuda bizim de altına imza atarak çalışmaya devam edebileceğimiz bir husustur' diyerek, yazılı olarak bizden bu projeye devam etmemizi istediler. 1 Aralık itibariyle de yaşlılarımızın yüzü tekrar gülüyor" dedi.


BİR 'MERHABA'YI ÇOK GÖRMEYİN


Samsunlulara da seslenen Necmi Çamaş, "Samsun güzel bir şehir ve bu şehri güzelleştiren içinde yaşayan insanlarımız. Ne olur etraflarındaki yaşlıların hatırlarını sorsunlar, onların bir ‘merhaba’ya bile ihtiyaçları var. Milletlerin varlığı, muasır nedeniyetler seviyesinde yaşaması o milletlerin şehirlerinde yaşayan inşalarla ancak mümkün olabilir. Ne olur bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında, yaya geçidinde yol bekleyen yaşlılarımıza, kadınlarımıza, insanımıza sürücülerimiz yol versin. Ne olur sokaklarımızı evlerinin içi gibi görsünler, ne olur onları kirletmesinler. Ne olur sabah kalktıklarında asansöre binince bir günaydını esirgemesinler" diye konuştu.


SAMSUN MÜZELER KENTİ OLACAK


Necmi Çamaş, Avrupa’da düzenlenen bir yarışmada, Samsun Kent Müzesi’nin 'En prestijli' 6'ncı müze seçilmesinden de büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirtti. Çamaş, "Bu şehirde hakkını yürekten teslim etmek gerekirse Büyükşehir belediye Başkanımız sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın önderliğinde çok güzel şeyler oluyor. Bu şehrin her santimetre karesi adeta dantel gibi örülüyor. İnsanımızın bütün ihtiyaçları; yol, su, kanalizasyon, altyapı, üstyapı fiziki konfor, yeşil alan, sahil. Dünyanın neresinde böyle bir cennet köşe vardır? Büyükşehir belediye başkanımız öyle bir vizyon çizdi ki, ‘Bu şehrin, bu coğrafyanın altında ve üstünde bu zamana kadar yaşamış olan bütün kültürler bizim.’ Onun için bizim kent müzemizin girişi şöyle başlar. ‘Ben Samsunum, Samsun benim. Tarihimde sayısız medeniyetlerin izleri saklıdır. Bizans’ı da yaşadım Roma’yı da, Selçukluyu da yaşadım Osmanlıyı da, ama kurtuluşa giden yolda ilk adımın atıldığı kentim ben’ diyoruz. Samsun müzeler kenti olma yolunda önemli adımlar atıyor. Samsun'da açtığımız Şeyh Sadi Tekkesi ve Kuvayi Milliye Ruhu Külliyesi adı altında Şehitler Müzesi'ni de faaliyete geçirdik. Rahmetle ve minnetle önünde eğildiğimiz şehitlerimiz için şehir ve gazi anı evini kurduk, orası da bugün hizmette" dedi.


PANORAMA 1919 AÇILIŞA ODAKLANDI


Samsun Panorama 1919 Müzesi ile ilgili de bilgi veren Çamaş, "Müze şuan tamamlanmış vaziyette. Mali yükümlülüğü konusu hususunda Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın önemli desteği oldu. Müze iki bölümden oluşuyor. Birisi elektronik-panoramik müze. Bir de diaromik müze kısmı var. Burada Atatürk'ün Samsun'da 19 Mayıs 1919 sabahında başladığı milli mücadele yürüyüşünün, Ankara'da TBMM’nin açılışına giderken yoldaki Dikmen sırtlarına çıkışının canlandırıldığı yaklaşık 300 metrekarelik bir tek parça yağlıboya panodan oluşan ve önünde çeşitli diaromik canlandırılmaların yapıldığı iki aşamalı bir müze halinde tamamlandı. Açılışı için talimat bekliyoruz" dedi.


BAFRA TÜTÜN MÜZESİ SENEYE AÇILIYOR


Bafra Tütün Müzesi'nin ise şubat ayının sonlarına doğru hizmete açılacağını dile getiren Necmi Çamaş, "Bu müze de Türkiye'de ilk olacak. Samsun'un sosyal hayatı üzerinde tütün ve tütüne dayalı ekonominin etkisini hepimiz biliyoruz. Samsun'da üretilen tütünün yüzde 50'ye yakın kısmı hala Bafra bölgesinde üretiliyor. Bunların yanı sıra Alaçam'da Mübadele Müzesi, Kavak'ta Yaşardoğu Müzesi, Havza'da Ataürk Evi ile başkanımız Yusuf ziya Yılmaz'ın büyük önem vererek yürüttüğü bizzat ilgilendiği atayolu projemiz var" bilgisini verdi.


ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER


Samsun'un 2017 yılında bu zaman kadar Türkiye'de yapılmış olan en büyük spor organizasyonlarından birisine ev sahipliği yapacağını anımsatan Necmi Çamaş, "Arkadaşlarımız da bu bağlamda işitme engellilere yönelik bir çalışma yapmışlar, gönüllü rehber yetiştirmişler. Kent Müzesi'ni çocuklarımıza işaret diliyle kendileri gezdirdiler. Engelliler adına yürüttüğümüz bir uygulama da Türkiye'de sadece engellilere özel tek plaj olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar, eğitim, dinlenme ve rehabilitasyon merkezi kampı. Burada kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan havuza girebildiyorlar. Toplumumuzun yüzde 10-12’si engelli. Bu insanların da gezmeye, bizim sahip olduğumuz tarihi, doğal, coğrafi ve tursitik güzellikleri görmeye ihtiyacı var. Onun için başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz dedi ki, ‘Arkadaşlar en az 2 ya da 3 tane aracı engellilerimizin ulaşımını sağlayabilecek, onları istedikleri yere götürüp, onların sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek hale getirin’. Çocuğunun mezarını 3 yıldır ziyaret edemeyen bir annenin veya gezmeye ihtiyacı olan bireylerin mağduriyetleri de böylece giderilmiş oldu. Üye oluyorsunuz, daha sonra telefon açıyorsunuz, ayda iki sefer hakkınız var, nereye gitmek isterseniz araç götürüyor, dönmek istediğiniz de gelip evinize bırakıyor. Bu sadece engellilerimiz sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve kurgulamak üzerine gerçekleştirilmiş çok insani bir proje" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER