Yaşama Yol Ver Hayat Kurtar

Samsun 112 Başhekimi Dr. Barış Çankaya, “Yaşama yol ver ve hayat kurtar” dedi

Yaşama Yol Ver Hayat Kurtar

Samsun 112 Başhekimi Dr. Barış Çankaya, Sağlık Bakanlığının başlattığı ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyasının zaman içerisinde algı oluşması sağlanırken vatandaş tarafından kısmen de olsa 112 Acil Servise karşı biraz daha duyarlı davranmaya başladığını belirtti.

 

ZAMANLA YARIŞIYORUZ

112 Acil Servisin hayat kurtarmak için zamanla yarıştığını kaydeden Çankaya, “112 Acil Çağrı Merkezinin telefonunu lüzumsuz aramak veya trafikte ambulansa yol vermemek insan hayatına sebep olabilir. Onun için lüzumsuz yere 112 Acil Çağrı Merkezi’nin aranmaması ve trafikte seyreden ambulanslara yol verilmesi gerekmektedir. Bunları yapan her vatandaşımız hayat kurtarmış olur. Sağlık Bakanlığının başlattığı kampanya Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da başlarken yaklaşık 6 aylık zaman dilimi içerisinde olumlu gelişmeler yaşandı. Telefonların lüzumsuz arama sayısında bir nebze olsun düşüş yaşanırken trafikte de araç sürücüleri ambulanslarımıza yol vermekte. 112 Acil Servisin gittiği vakanın can olduğu unutulmaması gerekirken o kişinin bir yakınını olabileceği ihtimali de yüksektir. 112 Acil Servis herkesin hayatını kurtarmak için koştuğu gibi bir gün sizin hayatınızı kurtarmaya gelebilir” dedi.

YÜZDE 95’İ ASILSIZ ÇAĞRI

Başhekim Çankaya, acil bir hasta veya yaralı biri varsa ve hayatı tehlikede ise mutlaka 112’ye telefon edilmesi gerektiğini kaydederken lüzumsuz yere aranmaması gerektiğini de vurguladı. Her geçen saniyenin bir canın hayatına mal olabileceğini de ifade eden Çankaya, “Sağlık yardımına ihtiyacı olan kişi için 112 Acil Çağrı Merkezi aranmalıdır. 112’yi aradığınızda çağrınızı karşılayan sağlık personeli size en yakın ve uygun ambulansı yönlendirecek ve neler yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Sağlık sorununuz var ve hayati tehlike içermiyorsa, aile hekiminize ya da en yakın sağlık kurumuna başvurun. 112 Acil’e yapılan aramaların yüzde 95’i asılsız çağrılardan oluşmaktadır.112 Acil’in asılsız aranması suçtur ve cezası vardır. 112 Acil’i gereksiz meşgul etmeyin, ambulans gecikmesin. 112 Acil Çağrı Merkezi hastanıza çabuk ulaşmak ve doğru müdahale için sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bulunduğunuz yerin açık adresi, hastanın yaşı, cinsiyeti ve tıbbi geçmişi, hastanın bilincinin yerinde olup olmadığı, nefes alıp almadığı, kanaması ya da göğüs ağrısı olup olmadığı, yaranın yeri ve nasıl meydana geldiği. Bu bilgiler ambulansın hastaya hızlı ulaşmasına ve yolda iken hasta için gerekli ilkyardım planı yapmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER