‘Yasaklama yetmez teşvik verilmeli’

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in Kurban Bayramı'nda düve kesilmesinin yasaklandığını açıklamasının ardından gözler bir kez daha et fiyatlarına çevrildi. Samsun'da et fiyatları halen cep yakıyor. Kasaplar ise ‘yasak yetmez, besicilerin de teşviklenmesi gerek’ görüşünde

‘Yasaklama yetmez  teşvik verilmeli’

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yüksek et fiyatlarının hayvan varlığının azalmasına bağlı olduğunu belirterek, Kurban Bayramı'nda düve kesiminin yasaklandığını açıkladı. Samsun'da halen kilosu 65 TL'ye kadar varan et ürünleri vatandaşın cebini yakarken, dar gelirli vatandaş sofrasına et yemeği koyamaz duruma geldi.

BAKANLIĞIN KARARI DOĞRU AMA…

Samsun'un İstiklal Caddesi 56'lar mevkiinde zincir kasap firmalarından Florya Kasap İşletmecisi Mustafa Solak, düvelerin kurbanda kesilmesinin yasaklanmasının doğru bir karar olduğunu belirtti. Düve neslinin tükenme eğiliminde olduğunu söyleyen Solak, "Bu durumu kontrol altına alabilmek için, bu uygulamalara gerek var. Sürekli tüketim, sürekli tüketim olmaz. Böyle olduğu sürece fiyatlar yüksek olur, dış ülkelerden ucuz hayvan ithal etmek zorunda kalırız. Vatandaşımız da ihtal etten hiç memnun kalmıyor. Bize gelip sitem ediyorlar. Bu da sadece yasaklama ile olacak iş değil. Hayvancılıkla uğraşan kişilere ayrıca teşvik sağlanması gerekir. Nasıl manda nesli tükeniyor diye teşvik veriliyorsa, düve besiciliği için de bu uygulama olmalı. Alt yapıyı sağlama alırsak hayvanı bakan kişiler artık 5 ise 10 tane hayvan yapmaya başlayacak" diye konuştu.

BESİCİLER ZOR DURUMDA

Türkiye'de hayvancılığın halen iyi durumda olmadığını dile getiren Mustafa Solak, "Kiminle konuşsanız yem pahalı, hayvanı eder fiyatına satamıyoruz. Yani çektiğimiz çileye değmiyor diye cümleler duyarsınız. Bu durumda hayvancılık azalıyor, et fiyatları da bununla birlikte yükselmeye devam ediyor. Düve kesimini yasaklamak yerine, hayvancılıkla uğraşan kişilere teşvik verilirse bu altyapı güzel oturtulursa daha faydalı olacağını düşünüyorum" dedi.

ET FİYATLARI EL YAKIYOR

Öte yandan Samsun'da kasaplarda yüksek et fiyatları nedeniyle vatandaş sofrasına et koyamaz durumda. Samsun'da dana kuşbaşının fiyatı kilosu 45 TL'ye ulaşmış durumda. Et ürünlerinde fiyatlar şu şekilde: Kuzu but: 47 TL, kuzu kol 47 TL, dana kuşbaşı 45 TL, dana döş 38 TL, kuzu kuşbaşı 53 TL, kangal suuk 45 TL, dana haşlama 42 TL, kavurma 70 TL, kuzu gerdan 39 TL, dana jülyen 55 TL, kuzu incik 42 TL, kuzu fırınlık 50 TL, dana şadra biftek 58 TL, kuzu külbastı 65 TL, dana firzola 52 TL, Adana kebap 38 TL, kuzu mangallık-tavalık 55 TL, mangal köfte 38 TL.

Selçuk ERCAN

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER