Yargıya 'racon kesen' yandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adını kullanarak, yargıda devam eden soruşturmayı etkilemeye çalışanlara kanuni işlem yapılacak

Yargıya 'racon kesen' yandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Avukatlar aracılığıyla yürütülen gizli pazarlıklar, itirafçılık oyunlarıyla FETÖ ile mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz” sözleri ve bazı FETÖ’cüleri kurtarmak için adliyelere baskı yapıldığı yönündeki iddiaların ardından, Adalet Bakanlığı makam ve mevkileri kullanıp soruşturmaları etkilemeye çalışanlara kanuni işlem yapılması talimatı verdi. 

FETÖ'CÜLERİ KURTARMA GİRİŞİMLERİ

Son zamanlarda bazı FETÖ’cüleri kurtarmak için adliyelere baskı yapıldığı yönünde iddialar gündeme gelmişti. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş tarafından yeni yılın ikinci gününde 81 ilin başsavcılıklarına gönderilen “Yargı yetkisine müdahale edilmemesi” konulu genelgede, yargıda racon kesmeye çalışanlara fırsat verilmemesi talimatı verildi.

BAKAN BİLE OLSA ARAYAMAYACAK

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş, özellikle FETÖ davalarıyla ilgili olarak, bazı kişilerin “kendilerini bakan, müsteşar veya üst düzey bürokratlarla yakınlık iddialarıyla ya da kişisel nüfuzlarını kullanmak suretiyle yargı mensuplarını etkilemeye yönelik tavır ve davranış içine girdikleri” duyumları alındığı belirtilerek, bu çerçevede bilgi almak amacıyla ya da yardım talebiyle adli mercileri aradıklarının öğrenildiği belirtildi.

YARGI BAĞIMSIZDIR VURGUSU

Müsteşar Menteş, hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremeyeceği, genelge gönderemeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağına işaret ederek, yargının bağımsız olduğunu hatırlattı ve Anayasa’da, yargı yetkisinin Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanıldığını belirtti.

SORUŞTURMALAR GİZLİDİR

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda soruşturma dosyasının hangi hallerde kimlerin inceleyebileceği veya dosyadan örnek alabileceğinin belli olduğuna işaret eden Menteş, yine kanun uyarınca soruşturma evresindeki usul işlemlerinin gizli olduğunu, katalog suçlar kapsamında kalan soruşturmalarda hakim kararıyla kısıtlılık kararının uygulanabileceğini vurguladı.

YARGIYI ETKİLEMEK 'SUÇ'TUR

Bu kanun gereğince, dosyanın tarafı olmayan diğer kişilerin dosya inceleme ve dosyadan belge örneği alma haklarının olmadığına işaret eden Menteş, kişisel verileri hukuka aykırı olarak vermek ile yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs etmenin suç olduğunu kaydetti. Başsavcılıklara gönderilen genelgede şöyle denildi: “Belirtilen şekillerde veya benzeri yöntemlerle dosyalardan bilgi alma talebinde bulunanların veya yargı görevi yapanları etkilemeye teşebbüs edenlerin yardım adı altında yapılacak başvurularına itibar edilmemesi, ayrıca suç teşkil eden talepler ile ilgili olarak tavassut (aracı) girişiminde bulunan kişilerin ve arayan numaraların tespit edilerek derhal kanuni gereğinin yapılmasını rica ederim.”

ERDOĞAN 'KAPIDAN KOVUN' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adını kullanan fırsatçılara yönelik “Adımı kullananlar sahtekardır. Babamın oğlu olsa kapıdan geri çevirin” diyerek, FETÖ ile mücadelenin sulandırılmasına izin verilmemesi konusunda oldukça sert açıklamalar yapmıştı.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER