'Yapı polisi ekipleri kurulmalı'

Atakum Belediyesi eski Başkanı Mimar Adem Bektaş, işi bilmeyen, bir miktar parası olan kişilerin müteahhitliğe soyunduğunu belirterek, bu nedenle kimi binalarda kaymaların yaşandığını belirtti. Denetimin eksik olduğunu da belirten Bektaş, “Öncelikle herkesin müteahhitlik yapmaması için bir yasa çıkartılmalı. Belediyeler de yapı polisi adı altında bir ekip kurmalı” dedi

'Yapı polisi ekipleri kurulmalı'

Samsun’da Kışla Mahallesi’nde gündeme gelen ve birçok kişinin mağdur olduğu yan yatan bina ile ilgili açıklamalarda bulunan Atakum Belediyesi eski Başkanı Mimar Adem Bektaş, inşaat işini hiç anlamayan ve bu işin karlı olduğu düşüncesine kapılan birçok kişinin müteahhitliğe soyunduğunu söyleyerek, “Toprak sahibiyle anlaşarak bina yapmak isteyen kişiler müteahhidim diyerek ortaya çıkıyor. Genelde yüzde 30 ile yüzde 40 arasında alınan arsalar işi bilmeyenler tarafından yüzde 50’lerden alınıyor. İşi bilmeyenlerin bu fahiş fiyatlarla başladığı inşaat bir süre sonra çıkmaza doğru sürükleniyor. Elindeki parayı bitiren müteahhit banka kredisi veya çevresinden bir miktar borç alarak inşaatı bitirmek isterken, bitmeyen inşaat daha sonradan metruk bina olarak kaşımıza çıkıyor. Topraktan yapılan satışlarda dahi daire alan birçok vatandaş, müteahhitlerin kaçmasından dolayı mağdur ediliyor” dedi.

‘MÜTEAHHİTLER KAÇIYOR’
Sadece İlkadım ilçesinde değil Atakum ilçesinde de bina kaymalarının yaşandığını dile getiren Mimar Adem Bektaş, “Samsun’da ve Türkiye genelinde inşaat yapanların büyük kısmı gerçekten inşaat işiyle uğraşan mimar, mühendis veya bu sektörde alaylı olarak ilerleyen değil, biraz para bulan, esnaf, tüccar, hatta memurlar dahi inşaat işine girmektedir. Müteahhitlerin yaşam kalitesinin yüksek olduğunu görenler özenerek bu işte iyi para var düşüncesi ile plan program yapmadan biraz parayı bulan hemen bu işe giriyor. Sonrasında ise ya binalar yan yatıyor ya da müteahhit kaçıyor. Samsun sokaklarını da boş binalar sarıyor” diye belirtti.

‘DENETİM DEVLET ADINA OLMALI’ 
Bir binanın yapımında herkesin sorumlu olduğunu dile getiren Bektaş, “İnşaat başlamadan önce o inşaattan sorumlu bir yapı denetim firması ile sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu firmalar proje çizemezler. Fakat aynı ofis içeresinde hem mimarlık hem de yapı denetim firması adı altında çalışan kişiler hem inşaatın projesini çiziyor hem de denetim işini üstleniyor. Sözleşmeyi toprak sahibi ile yapan bu firmaların bazıları ise müteahhidi denetlerken parayı veren de müteahhit olduğu için çoğu zaman bazı aksaklıkları görmezden geliyorlar. Yapı denetim firmalarına faturalar toprak sahibine değil müteahhide kesilerek o müteahhit bunu masraf göstermesine imkan verilmeli. Ayrıca yapı denetim firmaları da parayı veren adına değil devlet adına denetlemeli” diye kaydetti.


YASA ÇIKMALI

İnşaatların denetimlerinde eksiklikler olduğunu da söyleyen Mimar Adem Bektaş, “Öncelikle herkesin müteahhitlik yapmaması için bir yasa çıkartılmalı. Devlet kamu kurumunda yaptığı bir ihale için nasıl ki yeterlilik belgesi istiyorsa, ilk defa inşaat yapacak müteahhide de iki ya da üç katlı binalardan fazlasına izin verilmemeli. İlk defa inşaat yapanlar 10 veya 20 katlı binalar yapmaya kalkınca riskler büyüyor. Ayrıca belirli zaman dilimlerinde inşaatı sadece yapı denetim firmaları kontrol etmekte. Belediyeler de yapı polisi adı altında bir ekip kurmalı ve inşaat yapılırken belirli zaman dilimlerinde o inşaatı denetlemeliler” dedi.

‘VATANDAŞ SADECE KAPILARA VE DOLAPLARA BAKMASIN’
Vatandaşların da çoğu zaman daire alırken dikkat etmediklerini ifade eden Mimar Bektaş, “Vatandaşlarımız da maalesef daire alırken ne yapması gerektiğini çok fazla bilmiyor. Bir vatandaş daire alırken sadece kapılara ve mutfak dolaplarına bakmamalı. Öncelikle projeyi görmeli. Dairenin projeye uygun olup olmadığını sorgulamalı. Müteahhide temeli atılırken çekilen fotoğrafları sormalı. Yapı denetim firmasına giderek inşaatın denetimleri hakkında bilgi almalı. Belediyeye giderek inşaat ile ilgili bilgi almalı. Çünkü siz sadece kafanız sokacak yer almıyorsunuz. Ailenizle huzurlu bir hayata geçirebileceğiniz ev alıyorsunuz. Bu evin depreme ne kadar dayanıklı olduğunu, temelinin ne kadar sağlam olduğunu ve dairenin projeye göre yapılıp yapılmadığını sorgulamak en doğal hakkınız” diye kaydetti.

‘SAMSUN’U GÜZELLEŞTİRMELİYİZ’
Atakum eski Belediye Başkanı Mimar Adem Bektaş, “Bir şehrin estetiğinde en büyük payı olanlar, mimarlar, mühendisler ve müteahhitlerdir. Onların yapacağı güzel yapılar o şehri güzelleştireceği gibi yapacakları yanlışlıklar da aynı oranda şehri çirkin gösterir. Onun için yapılara çok dikkat etmeliyiz. Samsun’un güzelleşmesi için elimizden geleni yapmalı ve işin ehli olanların çalışmasına müsaade etmeliyiz. Acemi kasabın kendini kesmesi gibi Samsun’u çirkinleşmesine izin vermemeliyiz. Geleceğe güzel bir Samsun bırakmak için herkesin elini taşın altına koyarak sorumlulukları dahilinde çalışması gerekmektedir” diye konuştu.


Sezer SEZER
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER