Yangının evsiz bıraktığı aileye Büyükşehir'den gıda yardımı

Vezirköprü ilçesinde meydana gelen yangında kış ortasında evsiz kalarak hayvanları telef olan Hayati-Sadiye Coşar çiftine Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı gönderdi. Samsun’a 175 km uzaklıktaki Darıçay mahallesindeki aileye ulaşan Çözüm Merkezi ekipleri, ‘Geçmiş Olsun’ dileklerinde bulunarak yardımları çifte teslim etti.

Yangının evsiz bıraktığı aileye Büyükşehir'den gıda yardımı

Elektrik kontağı bir aileyi daha evsiz bıraktı. Darıçay mahallesi Dere sokakta 4 gün önce elektrik kontağından çıkan kıvılcımla meydana gelen yangın, dakikalar içinde iki katkı ahşap evi küle çevirip, geçimini hayvancılıktan sağlayan ailenin evin altındaki ağırda bulunan 4 büyükbaş ve 4 küçükbaş hayvanı da telef etti. Yıllardır çalışıp biriktirdiği 22 bin TL nakit para, 4 Cumhuriyet Altını ve yeni evli oğlunun beyaz eşyalarını da yitiren Hayati-Sadiye Coşar çifti, ceketlerini dahi alamadıkları yangından  son anda kurtuldu.

Baba yadigarı ev ile tüm birikimlerini yitirerek kış ortasında evsiz kalan ailenin imdadına komşuları yetişti. Geçici olarak kullanılmayan derme çatma bir eve yerleştirilen çift ne yapacağını kara kara düşünüyor. Doğal afeti duyun yakınları ve komşularının desteği ile ayakta kalmaya çalışan aile, hayırseverlerden yardım bekliyor.

Hayvanlarını kurtarmaya çalışırken yüzünün bir kısmı yanan 4 çocuk babası baba Hayati Coşar (51), yangında canını zor kurtardığını anlattı. Geride sadece banka ipotekli bir traktörünün kaldığını ifade eden Hayati Coşar, traktörünün ruhsatının dahi yandığını belirterek, ellerinde hiçbir şeyin kalmadığını kaydetti. Tek tesellilerinin evlatlarının ve yaşlı annesinin yangın sırasında evde bulunmaması olduğunu söyleyen Coşar, “Eğer evde olsalardı onları kurtaramazdık. Hayatımda böyle bir şey ne gördüm ne duydum. 15 Dakika içinde elimizde avucumuzda ne varsa hepsi gitti.  Üzerime giyecek bir ceket dahi kurtaramadım. Bizim için büyük bir kayıp oldu ama demek ki bunu yaşamamız gerekiyormuş. Allah kimseye böyle bir imtihan yaşatmasın.” diye konuştu.

Yangın şokunu henüz atlatamayan anne Sadiye Coşar (58) ise “Yengem ile sohbet ediyorduk. O esnada bir yanık kokusu geldi. Oturduğumuz oda sobalı olduğu için yanan bir şey var mı diye sağa sola bakındık ama göremedik. Kokunun çoğalıp çatlama sesleri gelmesi üzerine evi kontrol etmek için odadan dışarı çıktığımızda koridorda alevlerle karşılaştık. ‘Yanıyoruz’ diye bağırmaya başlamışım. Alevler birden çoğalınca yengemle ben kendimizi camdan dışarı zor attık.  Eşim de alevlerin arasından son anda çıktı. Yüzü gözü yanmıştı. Sonrasında evi tamamen alevler sarınca bir süre sonra itfaiye geldi. Her şey çok geçti. Yangını söndürdüler ama her şeyimiz de kül oldu. Nüfus cüzdanlarımıza varana kadar yanmadık şey kalmadı. “ şeklinde konuştu.

Yaklaşık 100 bin TL değerinde maddi kayba uğradıklarını söyleyen Hayati-Sadiye Coşar çifti,  şuan çok zor durumda olduklarını belirtti. Gıda yardımı gönderen başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm hayırsever personele teşekkür eden çift, destek veren herkese dua ediyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER