Yakakent'te Sağlık Rezaleti

Samsun’un yaz aylarında nüfusu üç katına çıkan turizm yörelerinden Yakakent’te, devlet hastanesinin olmaması vatandaşı çileden çıkardı. Boğulma olaylarıyla da gündeme gelen ilçede tek sağlık ocağı tatil ve bayramlarda kapalı durumda…

Yakakent'te Sağlık Rezaleti

Samsun'un yeşil ile mavinin kucaklaştığı ender köşelerinden Yakakent'in nüfusu yaz aylarında üç katına çıkmasına rağmen, ilçedeki sağlık ocağının resmi tatillerde ve bayramlarda kapalı olması, sağlık sorunu yaşayan vatandaşları zor durumda bırakıyor. Boğulma olaylarının yanı sıra acil müdahale gerektiren sağlık probleminde hastalar, Yakakent’e 9 kilometre uzaklıktaki Alaçam Devlet Hastanesi'ne gitmek zorunda kalıyor.

SAĞLIK OCAĞI BAYRAMDA KAPALI

Samsun'un en fazla turist çeken ilçelerinden birisi olan Yakakent ilçesinde, devlet hastanesinin bulunmaması, yaz aylarında nüfusu üç katına çıkan ilçede, vatandaşları zor durumda bıraktı. Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Yakakent’te, sağlık problemiyle karşı karşıya kalan vatandaşlar, özellikle resmi tatil ve bayramlarda ilçedeki tek sağlık ocağının kapalı olması, akşam saatlerinde de mesainin bitmesi nedeniyle doktor ve sağlık ekibi bulamamaktan yakınıyorlar.

TAM BİR SAĞLIK SKANDALI

Deniz turizmini tercih eden vatandaşların tercih ettiği Yakakent önceki gün de yine bir sağlık skandalına sahne oldu. Denize giren aileler, çocuklarının sahilde ayağını taş parçasının kesmesi nedeniyle önce sağlık ocağının kapısını çaldı. Sağlık ocağının kapalı olması nedeniyle ne yapacaklarını şaşıran aile, bu kez uzun uğraşlar sonrası Yakakent'e 9 kilometre uzaklıkta bulunan Alaçam Devlet Hastanesi'nde soluğu aldı.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Yakakent'te bir devlet hastanesi bulunmamasına tepki gösteren vatandaşlar, "İlçe merkezinde bulunan sağlık ocağı bayramlarda ve hafta sonu kapalı tutuluyor. Hatta akşam mesai bittiğinde de doktor bulamıyoruz. Burası yaz aylarında nüfusu büyük oranda artan bir ilçe. Yetkililer yaptığımız tüm başvurulara rağmen duyarsız davranıyorlar. Bu durum Yakakent’i de bizleri de zor durumda bırakıyor" diye dert yandılar.

ACİL DURUMDA DOKTOR BULAMIYORUZ

Yaz aylarında mide rahatsızlıkları, üşütme, terleme, kusma, bayılma, böcek sokması gibi hastalıkların yanı sıra kalp krizi ve boğulma gibi acil müdahale edilmesi gereken vakalarda dahi ilçe merkezinde ne bir sağlık ekibi ne de personel bulunmadığını dile getiren vatandaşlar, "Boğulma olaylarının da sık sık meydana geldiği ilçemizde en ufak bir sağlık sorununda Yakakent'e 9 kilometre uzaklıkta bulunan Alaçam'a taksi tutarak gitmek zorunda kalıyoruz. Turizmini geliştirmeyi hedefleyen Samsun'a bu durum yakışmıyor. Yetkililerin biran önce bu konuya el atarak, Yakakent'e bir devlet hastanesine biran önce kavuşturmasını istiyoruz" dediler.

 

Gülsüm ATİK

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER