Yakakent sahili ihya olacak!

Yakakent sahilini Karadeniz’in hırçın dalgalarından korumak ve buradaki turizmi geliştirmek amaçlı ciddi bir çalışmaya imza atılıyor. Proje kapsamında ilçe sahildeki dalgakıran kaldırılarak açıkta yedi adet dalgakıran yapılacak, sahile ise 940 metre boyunda suni kum döşenecek

Yakakent sahili ihya olacak!

Yakakent sahilini Karadeniz’in hırçın dalgalarından korumak ve buradaki turizmi geliştirmek amaçlı ciddi bir çalışmaya imza atılıyor. Proje kapsamında ilçe sahildeki dalgakıran kaldırılarak açıkta yedi adet dalgakıran yapılacak, sahile ise 940 metre boyunda suni kum döşenecek

15 Nisan 2018 Pazar 10:00
Yakakent sahili ihya olacak!

Samsun’un Yakakent ilçe sahilinde yer alan Balıkçı Barınağı bölgesindeki dalgakıran kaldırılarak, ilçe sahilinin hırçın dalgalardan korunması amacıyla açıkta yedi adet dalgakıran yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay alan proje ile ilçe sahilinin turizme kazandırılması adına 34 bin metrekarelik alanda ciddi bir çalışma yapılacak

BAKANLIKTAN PROJEYE ONAY ÇIKTI

Samsun’un Yakakent ilçe sahilinde hayata geçirilmesi düşünülen ‘Kıyı Koruma Yapısı (Tahkimat ve Ayrık Dalgakıran)’ amaçlı 1 paftalık 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 3 paftalık 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘olur’ aldı. Söz konusu proje kapsamında, sahildeki 34 bin 436,88 metrekarelik alanda hem koruma hem de hem de turizmin gelişmesi amaçlı çalışmalar yapılacak.

SAHİLDEKİ DALGAKIRAN KALDIRILACAK

Söz konusu projeye göre; Yakakent ilçe sahilinde yer alan Balıkçı Barınağı’nın doğusunda kalan bin 100 metrelik kısımdaki taş tahkimat (dalgakıran) dik açılarla kendine vuran Karadeniz’in hırçın dalgalarından etkilendiği gerekçesi ile kaldırılacak.

20 METRE ENİNDE 940 METRE BOYUNDA

Öte yandan, sahil şeridinin bu durumdan etkilenmemesi için ise ilçe sahilinin açıklarında yedi adet ayrık tahkimat yapısı (dalgakıran) ve yaklaşık 20 metre eninde 940 metre boyunda bir suni kum besleme çalışması yapılacak.

PROJENİN GEREKÇE VE KARARLARI

Gazete Gerçek olarak planın gerekçesi ve kararlarını sizler için yayımlıyoruz. Söz konusu projenin detayları şöyle; “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IX. (Samsun) Bölge Müdürlüğü’nün 08.09.2014 tarih ve 18786 sayılı yazısında Yakakent Belediyesi tarafından, Samsun ili Yakakent ilçesinde Yakakent Balıkçı Barınağının doğusundaki yaklaşık 1100 metrelik kısımda bulunan taş tahkimatın kaldırılarak bu alanın turizme kazandırılması için gerekli çalışmaların yapılmasının talep edildiği belirtilmektedir. Bu kapsamda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Araştırma Dairesi Başkanlığı ve IX. (Samsun) Bölge Müdürlüğü teknik elemanlarınca 30.09.2014 tarihinde yerinde incelemelerde bulunulmuştur. Yakakent sahilinde, Yakakent Balıkçı Barınağı ile mevcut ayrık dalgakıranlar arasındaki mesafe 1100 metredir. Söz konusu kıyıda taş tahkimat bulunmaktadır. Dalga transformasyonu sonucunda yörede dalga oluşma olasılığı yüksek olan KB-KKD yönlü dalgaların Yakakent Balıkçı Barınağı doğusundaki 1100 metrelik çalışma alanı yakın kıyısına dik açılarla ulaştığı hesaplanmıştır. Bu sebepten suni besleme ile düzenlenmesi önerilen sahildeki besleme malzemesinin açığa taşınmasının önlenmesi için kıyı koruma yapısı olarak ayrık dalgakıranlar düşünülmüştür. Kıyıdan açıkta, kıyıya paralel olarak inşa edilen ayrık dalgakıranlar, kıyı hattına ulaşan dalga enerjisini açıkta kesmek suretiyle kıyı koruması sağlayan ve literatürde yaygın olarak yer alan bir kıyı koruma yapı tipidir. Yapı arkalarında azalan dalga enerjisi, taşınan katı maddenin bir kısmının yapı arkasında birikmesini sağlamaktadır. Samsun Yakakent Sahili için yapılan hesaplamalar sonucunda; 7 adet ayrık tahkimat yapısı, yaklaşık 20 metre eninde 940 metre boyunda bir suni kum beslemesi ile birlikte planlanmıştır. Planlama alanının yüzölçümü 34.436,88 metrekaredir.”

İKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜN ONAYI ŞART

İlçenin kıyı alanlarında yapılacak iş ve işlemler Çevre Düzeni Planının Kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında uygulanan tüm kıyı yapılarına ait uygulama projeleri Ulaştırma Bakanlığı (Demiryolları ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı (Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü)’nden onay almadan, deniz yapıları inşaatına başlanamayacak.

Tolga BİRGÜCÜ

Anahtar Kelimeler:
SamsunYakakent
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.