Vezirköprü Yasal Çarşamba Kaçak

Samsun’un Vezirköprü ilçesi yasal kenevir ekimi ile anılırken, Çarşamba ilçesi ise kaçak ekilen kenevir operasyonu ile anılmaya devam ediyor

Vezirköprü Yasal Çarşamba Kaçak

Türkiye’de kenevir yetiştiriciliği 21 Ekim 1990 tarih ve 20672 sayılı Resmi gazete’de yayımlanan ‘Kenevir Ekimi ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik’ kapsamında yürütülüyor. Yönetmeliğe göre Samsun’da ise sadece resmi başvuru Vezirköprü ilçesinden yapılması dikkat çekiyor. İlçe Tarım ve İl Tarım Müdürlükleri ile İlçe Jandarma ekipleri tarafından izinler ekim izni verilen tek il Vezirköprü.

VEZİRKÖPRÜ’DE YASAL ÜRETİLİYOR

Yasal olarak ekilen ve sürekli kontrol altında tutulan kenevir ekimi Vezirköprü ilçesinde 2 yıl önce 11 üretici tarafından 24 dekarlık alanda yapılırken şimdi ise 26 üretici tarafından 69 dekarlık alanda ekiliyor. Kenevirler lif için, tohumu için ve tarlada artık olan kalanları da kışın yakmak için üretiyor. Vezirköprü ilçesi yasal kenevir ekimi ile adından söz ettirirken son olarak Tarım Bakanlığının kenevir ekimine müsaade ettiği 20 yer arasına girdi.

ÇARŞAMBA’YA DEVAMLI OPERASYON

Samsun’un Vezirköprü ilçesi yasal kenevir ekimi yaparken, Çarşamba ise tam tersi ile gündemdeki yerini koruyor. Çarşamba’da kubar esrar haline getirilen dişi hint keneviri üretiminde Türkiye genelinde sayılı bölgeler arasında. 16 Haziran günü ilçede yapılan operasyonda 60 kilo kubar esrar ile 2 bin 150 kök hint keneviri ele geçirilirken 30 Haziran’daki operasyonda ise 132 kilo kubar esrar, 2 bin 685 kök kenevir bitkisi ile ele geçirilmişti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER