Verici Takılan Leylekler Uydudan Takip Edilecek

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde başlatılacak proje kapsamında leyleklere uydu vericisi takılarak göçlerinin ve davranışlarının takip edileceğini söyledi.

Verici Takılan Leylekler Uydudan Takip Edilecek

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırmalar Merkezi işbirliğiyle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylekler için bir proje başlatıldı. Samsun’un Bafra ve 19 Mayıs İlçelerinde yer alan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki leylek popülasyonunun hareketleri uydu üzerinden takip edilecek.

5 GENÇ LEYLEĞE UYDU VERİCİ TAKILACAK

OMÜ Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, proje kapsamında 5 genç leyleğe uydu vericisi takılacağını, 50 yavru leyleğe de renkli halkalama yapılacağını söyledi. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne her yıl yaklaşık 900 çift leylek geldiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, “Kızılırmak deltası Kuş Cenneti Türkiye’de leylek popülasyonunu en fazla olduğu yer olma özelliğine sahip. Mayıs ayı sonu Haziran ayı başı itibariyle deltadaki 5 genç leyleğe uydu vericisi takacağız. 50 yavru leyleğe ise renkli halkalama yapacağız. Türkiye’de leyleklerle ilgili ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor. İlk defa leylekler uydu vericisi ile takip edilecek. Geniş kapsamlı bir çalışma olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER