Velilere uyarı: ‘Yeni kayıt yaptırmayın’

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, şubat ayında yayınlanan 687 sayılı KHK ile özel öğrenci etüt merkezlerinin kapatılma kararı çıktığını belirterek, velileri yeni kayıt yaptırmaması konusunda uyardı

Velilere uyarı: ‘Yeni kayıt yaptırmayın’

Şubat ayında yayınlanan 687 sayılı KHK ile kapatılması kararlaştırılan özel etüt merkezleri ile ilgili geri sayım başladı. Halen faaliyetine devam eden fakat 1 Temmuz itibariyle kapatılması kararlaştırılan özel etüt merkezlerine velilerin yeni kayıt yaptırmamaları gerektiği uyarıları yapıldı. Samsun’da da sayıları 47 olan özel etüt merkezlerinin kapatılması için gerekli çalışmaların yapıldığı ve özel okula dönüşmek isteyenlerinde başvurularının alındığı ifade edildi.

2 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Milli eğitim Bakanlığı son 6 ay içinde 60'tan fazla ruhsatsız faaliyet gösteren özel eğitim kursu tespit etti. Eğitim koçluğu, TEOG kampı, ödev merkezi gibi isimler altında dershanecilik yapmaya devam eden kurslara toplam 2 milyon TL ceza kesildi. Kurumların tamamı kapatıldı. 1 Ağustos 2017'den itibaren özel eğitim kursları sadece bir bilim grubunda faaliyet gösterebilecek. MEB bu kursları takip için dijital bir sistem geliştirdi. Kursların faaliyetleri elektronik ortamda denetlenecek. MEB velilere 1 Temmuz'dan sonra faaliyetlerinin yasadışı kapsama girecek olması nedeniyle ilkokul ya da ortaokul öğrencilerine yönelik özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları gerektiğini duyurdu.

BU KURUMLARA İTİBAR ETMEYİN

TEOG hazırlık, ödev evi, danışmanlık merkezi, etüt merkezi gibi isimler altında kayıt alma eğiliminde olan kurumlara itibar edilmemesi istenirken, bu kurumlara idari para ve sürekli kapatma cezası uygulanacağı bildirildi. Kanun gereği, ilköğretim veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin yürütüldüğü bir kurum türü olarak tanımlanan ‘sosyal etkinlik merkezleri’ ise il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasındaki işbirliği protokolleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

SAMSUN GENELİNDE 47 ADET VAR

Samsun genelinde 47 adet özel etüt merkezi olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, velileri yeni kayıt yaptırmamaları konusunda uyardı. Müdür Esen, “Şubat ayında yayınlanan KHK ile kapatılma kararı alınan özel etüt merkezleri 1 Temmuz itibariyle işlevlerini kaybedecek. Bu merkezlerin özel okullara dönüşmesi için Bakanlık onlara hak tanıdı. Belirli kriterler çerçevesinde özel okula dönüşmek isteyen etüt merkezleri İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurularını yapabilirler. Yapılan başvurular incelenerek onay verilenler okula dönüşebilecek. Samsun’da sayıları 47 olan etüt merkezleri ile ilgili henüz okula dönüşmek için resmi bir başvuru gerçekleşmedi. Sadece sözlü olarak birkaç tanesi okula dönüşmek istediğini belirtti” dedi. 

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER