Vatandaş iki kere sevindi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın başlattığı kent estetiği uygulaması tüm hızıyla devam ediyor.

Vatandaş iki kere sevindi

Evleri sıvanarak boyanan vatandaşlar ise söz konusu uygulamadan memnun olduklarını dile getiriyor. Üstelik ücretin tamamını Büyükşehir Belediyesi’nin ödeyecek olması mahalle halkını daha da çok sevindiriyor.

18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları öncesinde Samsun’un görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Başkan Yılmaz, Samsun’un çok önemli bir sınav vereceğini ve dünyanın gözünün Samsun’da olacağını kaydetmişti. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi, İlkadım İlçesinde Cedit ve Baruthane Mahalleleri başta olmak üzere bazı mahallelerdeki sıvasız ve boyasız evler için kolları sıvadı. Samsun’u tanıtmak adına güzel bir fırsat olarak görülen olimpiyat oyunları için Samsun’un birçok evi boyanmaya başlandı. Evler boyanırken bazı vatandaşlar boya masraflarının kendi ceplerinden çıkacağı endişesi yaşarken, önceki gün Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar vatandaşları memnun etti. Büyükşehir Belediye Meclisinin yapılan toplantısında Samsun'da, 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları öncesinde, 'kent estetiği' uygulaması kapsamında sıvanan ve boyanan binaların kime fatura edileceğini konusu da karara bağladı. İlkadım ilçesi'ne bağlı Baruthane, Kalkancı, Liman, Cedit, Karasamsun ve Kadifekale mahalleleriyle, Ankara Yolu, Adalar Köprüsü'nden Çarşamba Havaalimanı yoluna kadar olan kısımdaki binaların dış cephelerinde sıvama ve boyama işlemleri yapılan görüşmeler sonrasında vatandaşların gelirlerinin düşük olmasından dolayı masrafların Büyükşehir Belediye Başkanlığı bütçesinden karşılanması oy birliğiyle kabul edildi.

MUSTAFA ÖZTÜRK:

Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı ve Baruthane Mahallesi Muhtarı Mustafa Öztürk, Büyükşehir Belediyesine iki kere teşekkür etti. Başkan Öztürk, evlerin boyanması konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin çok hızlı olduğunu belirtirken, boya ücretlerinin de vatandaşa yansıtılmamasından memnun olduklarını söyledi. Başkan Öztürk, “Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile evlerin boyanması konusunda birkaç sefer görüşme yaptık. Kendisi olimpiyatlar öncesi boyasız ev kalmayacağını söylemişti. Salı günü gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında ise alınan kararla birlikte boya ücretlerinin vatandaşa yansıtılmayacağını öğrendik. Vatandaşlarımız daha çok sevindi” dedi.

RIZA ALTAŞ:

Cedit Mahalle Muhtarı Rıza Altaş, “Mahallemiz boyandıktan sonra mahallemiz güzelleşti. Keşke Başkan Yusuf Ziya Yılmaz mahallemizi tamamen boyasa ve mahallemiz güzelleşse. Şimdilik bu kadarı da mahallemize ayrı bir hava kattı. İnşallah devamı da ilerleyen günlerde gelir. Mahallemizdeki boyanması düşünülen evlerin bir kısmı boyandı. Halen boyama çalışması da devam ediyor. Kısa sürede diğer evlerinde boyanacağı belirtiliyor” dedi.

Muhtar Altaş:

“Boyama ücretleri konusunda da Büyükşehir Belediyemiz bizlere büyük bir destekte bulunmuş ve boyama ücretlerinin alınmayacağı belirtildi. Birçok vatandaşımız evlerini boyatmak isterken maddi külfetin altına gireceği korkusuyla boyama konusunda tereddüt yaşıyordu. Fakat Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan karar ile ev sahiplerinden ücret alınmayacağı ve belediye tarafından karşılanacağı haberi vatandaşımızı da memnun etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibine sonsuz teşekkür ederiz.”

Aziz Yazıcı:

“Önceden evlerimiz boyasızdı. Mahallemizde görüntü kirliliği hat safhaya çıkmıştı. Evlerimizin boyanması görüntü kirliliğini de ortadan kaldırdı. Evlerimizin boyanması ile ilgili maliyet çıkacağı endişesi de vardır. Fakat bu ücretlerin alınmayacağını duyunca daha çok sevindik. Sonuçta mahallemizin büyük bir kısmı maddi durumu zayıf insanlardan oluşuyor. Büyükşehir Belediyesine bu konuda teşekkür ediyoruz.”

Naciye Güney:

“35 yıldır Cedit Mahallesinde oturuyorum. Büyükşehir Belediyesi evlerimizi boyamaya başlayınca çok sevindim. Mahallemiz güzel oldu ve daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Evlerimiz hem sıvanıyor hem de boyanıyor. Görüntü kirliliği gittiği gibi mahallemize bir bahar havası geldi. Bunu yapanlardan Allah razı olsun. Olimpiyatların bahanesine mahallemiz ve sokağımız güzelleşti. Boya ücretlerinin de alınmaması çoğu vatandaşımızı sevindirdi.”

Mehmet Al:

“Evim geçmişten bugüne kadar sadece sıvalı bir şekildeydi. Mahallemizde sürekli evlerin yıkılacağı ve kentsel dönüşümün geleceği söyleniyordu. Ondan dolayı evi boyatmak istemedik. Sıvalı bir şekilde çok hoş bir görüntü olmasa da o şekilde idare ediyorduk. Fakat geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi ekipleri boyalarla ve fırçalarla gelerek evimizi boyamaya başladılar. Evimiz ve mahallemiz güzelleşti.”

Ömer Akbulut:

“55 yıldır Cedit Mahallesinde yaşıyorum. Mahallemizdeki evlerin büyük kısmı eski evler olduğu için ya sıvaları dökülüyor ya da boyalar deforme olmuş şekilde. Bazı evlerimiz uzun yıllardır sıvasız veya boyasız bir şekilde duruyordu. Büyükşehir Belediyesinin evlerimizin sıva ve boya ihtiyacını karşılaması mahallemize güzel bir hava kattı. Sadece renk seçimi konusunda biraz daha dikkat edilseydi daha hoş olurdu.”

Ahmet Kotan:

“Mahallemizdeki birçok evin ne sıvası nede boyası vardı. Evlerimizin boyanması hem evlerimizi hem mahallemizi güzelleştirdi. İnsanların ruhu açıldı. Büyükşehir Belediyemizden Allah Razı olsun. Evlerin büyük kısmı kötü görünüyordu. Boyaların yapılması ile mahallemiz şenlendi. Evlerimizin arka cephelerinin de boyanması ile daha güzel olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür ediyorum.”

Samiye Mutlu:

“Mahallemizdeki evlerin boyanmasına çok sevindik. Bir sabah kalktığımızda Büyükşehir Belediyesi ekipleri evlerin boyanacağını söylediler. Hepimiz mutlu olduk. Çoğu vatandaş maddi imkansızlıktan veya evlerinin yıkılacağı endişesinden dolayı evlerin geneli boyasızdı. Şimdi ise evlerimiz rengarenk oldu. Mahallemize neşe geldi. Olimpiyatların bahanesine mahallemiz güzelleşti. İnşallah mahallemizin diğer sorunları da kısa sürede hallolur.”

Döndü Tek:

“Evimizi 2 yıl önce boyamıştık fakat aradan geçen zaman zarfında boyamız deforme olmuştu. Biz tekrar boyamak konusunda biraz daha vakit var derken Büyükşehir Belediyemiz kapımıza gelerek biz boyarız dediler. İlk başlarda tereddüt ettik fakat önceki gün duyduk ki boya ücretini de belediye karşılaşacakmış. Allah Yusuf Başkandan razı olsun bizi yükten kurtardı. Evimizi ve mahallemizi güzelleştirdi.”

Alime Meral:

“31 yıldır Cedit Mahallesinde yaşıyorum. Bundan bir ay önce mahallemizin evleri boyasız ve sıvasızdı. Mahallemizde gezen yabancı insanlar mahallemizdeki görüntünün hoş olmadığını sürekli söylüyorlardı. Fakat şimdi mahallemiz daha güzel ve daha hoş oldu. Evlerimiz rengarenk mahallemize neşe geldi. İnsanların ruhu açıldı. Mahallemize bahar havası kattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teşekkür ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER