Vatandaş Atayolu için heyecanlı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesini başlattığı Samsun şehri, Atatürk ile ilgili en sıra dışı projelerden biriyle karşı karşıya. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle gündemde olan ‘Ata Yolu’ projesi, Samsunluları heyecanlandırıyor

Vatandaş Atayolu için heyecanlı

Milli Mücadele’yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurmaylarıyla birlikte Amasya sınırına kadar geçtiği tarihi yol, koruma altına alındı ve ‘Ata Yolu’ adlı tabelalar dikildi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önce Havza, ardından Amasya'ya gidiş güzergahındaki tarihi doku yeniden canlandı. Projenin çalışmaları sırasında ise Büyükşehir Belediyesi unutulmaya ve çürümeye yüz tutmuş tarihi bir yapıyı hikayesiyle gün yüzüne çıkardı. Samsun-Suluova Ata Yolu projesi ve Atatürk’ün Rum çetelerinin yapacağı muhtemel pusu yüzünden konakladığı evin tarihe yeniden kazandırılması ise Samsunluları heyecanlandırdı.

İŞTE SAMSUNLULARIN ‘ATAYOLU’ YORUMLARI:

 

ALİ EROĞLU: ‘BU ZAMANA KADAR KİMSE NEDEN MERAK ETMEDİ?’

Biz Yörüğüz. Bu yüzden Atatürk’ün 1919’da kullandığı yolu ve basından gördüğüm o un fabrikası mevkiini biliyorum. Biz de göçebe millet olduğumuz için bu coğrafyayı iyi biliriz. Burada böyle bir liderin gittiği yolu eser olarak tarihe kazandırmak büyük bir iştir. Biz Atatürk’e namus, şeref borçluyuz. Bakın büyük önder o dönem Rum tehditlerini biliyormuş ve yol üzerinde bir mevkide konaklamak zorunda kalmış. Ben mesela bunu hiç duymamıştım. Bunun tespit edilmesi ecdadımız Atatürk için bir borçtur aslında. Neden bugüne kadar kimse bu konuya el atmadı çok merak ediyorum doğrusu.

 

ALİ ERÖZTÜRK: ‘ATAMA KURBAN OLURUM’

Ben Samsun’da ayakkabı boyacısıyım. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk’ün arabasını gördüm geçerken gözlerim doldu. Sonra sordum soruşturdum bu nedir diye. Dediler ki Atatürk’ün Tütün iskelesinden Havza’ya kadar kullandığı yol hayata geçiyor. Vallahi duygulandım. Çünkü ezbere konuşuyoruz. Diyoruz ki Atatürk geldi Samsun’a çıktı, Havza’ya gitti. İyi de kardeşim büyük önder oraya nasıl gitti? Ne yedi, ne içti? Bak gazetede Rumlar varmış diyorlar, Rumlar yüzünden bir evde kalmış diyorlar, bunu mesela ben yeni öğrendim. Yusuf Ziya Yılmaz’a helal olsun. Bu şehirde Atatürk’e gerçek değeri veren tek adammış. Bunu gördük. Kimler geldi geçti, bir sürü vekil filan kimse yapmadı, bırakın yapmayı gündeme bile getirmedi.

 

CİHAT YILDIRIM: ‘YABANCILARA KARŞI CEVAP VEREMİYORDUK’

Biz Samsun’un en merkezi yerinde berberiz. Bu yüzden heykele gelen yabancılar veya yerli turistler Atatürk ile ilgili bir şey sorunca Tütün İskelesi filan diyorduk sadece. Şimdi bu Ata Yolu açık müze olacaksa biz turistlere bunu söyleriz. Gidin Ata Yolu’nda Atatürk’ün gittiği o daracık yolları çektiği çileleri görün deriz. Bu bence Samsun için çok geç kalınmış asrın projesidir. Lafa gelince herkes Atatürkçü ama kimseden böyle bir proje çıkmadı. Yani Büyükşehir Belediyesi yine büyüklüğünü gösterdi.

 

GÖKHAN ERMİŞ: ‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GERÇEK ATATÜRKÇÜYMÜŞ’

Ben size şu kadarını söyleyeyim, herkes ben Atatürkçüyüm diyor. Bak şimdi 10 Kasım’da en büyük resimleri yine Yusuf Ziya Yılmaz asıyor. Hiç aksatmıyor. Bu Ata Yolu projesi beni duygulandırıyor ve heyecanlandırıyor. Atam Samsun’a gelmiş de Havza’ya filan o tarihte nasıl gitmiş kimse bilmiyordu. Şimdi bak mis gibi gün yüzüne çıkacak. Büyükşehir Belediyesi gerçekten Atatükçüymüş.

 

HAKAN DİNÇER: ‘ATA YOLU SON 50 YLIN EN BÜYÜK PROJESİDİR’

Basından bu projeyi duyduğumda sanki Atam ile ben de o yolu gitmişim gibi hissettim. Düşünsenize bir asır önce bu büyük adam ne zorluklarla gitti belki de Havza’ya kadar. Ondan sonrası da var tabii ki. Bu yolu gün yüzüne çıkartmak son 50 yılın en büyük projesidir. Bana göre üçüncü köprüden bile daha anlamlı bir projedir. Çünkü Atatürk olmasaydı bırak üçüncüsünü, köprünün esamesini göremezdik. Bu yüzden biz her şeyi Atamıza borçluyuz. Kaldığı ev bir an önce yapılsın ki, gidelim Atamızla empati kuralım orada. Büyükşehir’e ayrıca kocaman bir teşekkür ediyorum.

 

HALİL ORAL: ‘KIYMETİNİ YENİ YENİ ANLIYORUZ’

Bir Samsunlu olarak Ata Yolu’nu ilk duyduğumda sevindim ama sonra da kendi kendimi sorguladım. Yahu bu şehir Atatürk şehri de, biz önderin Havza’ya nereden gittiğini, neler yaşadığını nasıl bilmeyiz? Bundan bir an için utandım. Keşke bu proje daha önce akıllara gelseydi. Bir de Rumlardan korunmak için Atamız bir evde kalmış, o evi de belediye sahibinden almış müze yapacakmış. Helal olsun. Biz de mutlaka ziyarete gideriz, Atamız nere konaklamış, neden geçmiş görürüz. Büyükşehir’e teşekkür ederiz.

 

HASAN DERECİ: ‘ÇOK SEVİNDİM’

Biz Atatürk’ü severiz. Ben Ağacagüney’liyim. Samsun’a çıkan Atamızın Havza’ya gittiği yol tespit edilmiş. Bunu ben geçen sene tabelalarda gördüm zaten. O yol komple açık hava müzesi oluyormuş. Helal olsun düşünene. Vallahi inşaatında bedavaya çalışırım. Şaka yapmıyorum. Böyle bir şey bu zamana kadar nasıl ortaya çıkmadı, hayret ediyorum. Atamızın yolu artık bugüne kadar ulaştıysa, onun yolundan gitmeden olmaz tabi. Onun yolundan gideceğiz. Bu olay beni umutlandırdı ve çok sevindim.


HÜSEYİN UYSAL: ‘ATATÜRK’ÜN YOLUNDAYIZ’

Ben bu Ata Yolu projesini duyduğumda çok sevindim. Bu zamana kadar bu güzergahın piyasaya çıkmamış olması bütün Samsun’un ayıbıdır. Bir de şöyle bir şey var tabi. Atamızın geçtiği yoldan geçmek güzel ama Atatürk’ün yolundan başka yere sapmamak gerek. Bu memlekette her kim varsa Atatürk düşmanı, kesin ruh hastasıdır. Ya da cahildir. Ata Yolu önemli ama Atatürk’ün yolu daha önemli.

 

MUHİTTİN YALÇIN: ‘ATATÜRK YOLUNDAN VAZGEÇİLMEZ’

Atayolu’nu yerel medyada duydum. Birileri doğayı katlediyorlar diye mahkemeye vermez inşallah. Ben bu projeye çok sevindim. Gerçekten çok anlamlı bir proje. Şimdi dünkü gazetede Atatürk’ün Rum çeteleri yüzünden konaklamak zorunda kaldığı bir yer varmış. Burayı belediye para vermiş almış. Buna da sevindim. Yapılsın, haberimiz zaten olunca gider görürüz. Biz Atamızı kimseye değişmez yolundan dönmeyiz. Bu ülke şunu artık anlasın. Atatürk’ün yolundan vazgeçilmez.

SEFA AĞCA: ‘DUYUNCA GÖZLERİM DOLDU’

Hep kitaptan okuduk. Atatürk Samsun’a çıktı diye. İyi de nasıl çıktı? Buradan Amasya’ya nasıl gitti, oradan Sivas’a, Erzurum’a nasıl gitti? Bunları bilen yok. Tarihçiler bilir elbet ama biz bilmiyoruz. Önemli olan bizim bilmemiz. Ben Atatürkçüyüm diyen sahte adamlardan bıktım. Bak bu proje gerçekten iyi. Hiç olmazsa Atamız neler yaşamış, nereleri görmüş biz bileceğiz. Bu bile yeter. Yapandan Allah razı olsun.

SERKAN ALTUNSOY: ‘TEBRİKLER BÜYÜKŞEHİR’

Çok geç kalınmış bir iş. Böyle bir lider dünyada olsa Ata Yolu on kere yapılırdı. Çok şükür Yusuf başkan konuya el atmış. Yine yapıyorsa Yusuf başkan yapıyor. Tebrik ediyorum. Teşekkür ediyorum. Elbette Atatürk’ün yolundayız. Onun yolundan ayrılmayız.

 

Serhat TÜRK 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER