Vali talimat verdi: ‘Gerçek rakamları araştırın birlikte çözüm bulalım’

Vali Osman Kaymak, Orta Karadeniz Gümrük Müdürlüğü ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na talimat vererek, şehrin ihracatının geniş bir yelpazede araştırılarak ortaya çıkartılmasını istedi.

Vali talimat verdi: ‘Gerçek rakamları araştırın  birlikte çözüm bulalım’

Samsun’da 2017 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 469 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, Orta Karadeniz Gümrük Müdürlüğü verilerine göre ise 818 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı. Diğer taraftan üretimi Samsun’da yapılan 400 milyon dolara karşılık ürünse başka illerden ihraç edildi. Samsun’un üretim potansiyelinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Orta Karadeniz Gümrük Müdürlüğü ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’na talimat vererek, şehrin ihracat rakamlarının geniş bir mastır planıyla ortaya çıkartılmasını istedi.

DAHA İLERİDE OLMAMIZ GEREK

Orta Karadeniz Gümrük Müdürü Nurullah Erem ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile bir araya gelen Kaymak, şehrin ihracatının artırılmasına yönelik çalışma yapacaklarını belirterek, “Samsun’un ihracatı potansiyeline göre oldukça düşük. Bana Samsun’un gerçek ihracat rakamlarını verin. Sorunun nerede olduğunu tespit edelim. Ve çözüm arayalım. Ayrıca, Samsun’da üretim yapıp başka illerden ihracat yapan firmaları da belirleyin. Samsun sanayileşen ve eğitim düzeyi çok yüksek bir kent. Samsun’un bulunduğu konum itibariyle daha ileride olması gerekiyor” dedi.

TARIMDA KATMA DEĞERİ ARTTIRMALIYIZ

Ülkelerin kalkınmasının ihracata bağlı olduğunu ifade eden Vali Kaymak, "İhracatımızı artırmadığımız zaman uluslararası alanda rekabet etmek zorlaşır. Samsun'dan yapılan 818 milyon dolarlık ihracatın tamamı Samsun'da üretilmiyor. Samsun gibi bir il için şu anki ihracat yetersiz. Ticareti geliştirmek ve tarımsal ürünlerden aldığımız katma değeri artırmak zorundayız. Hepimize çok görevler düşüyor, iş adamlarıyla el ele vererek Samsun'u bulunduğu konumdan daha iyi yere taşımamız lazım. Eskiden Samsun'un çok göç verdiği konuşuluyordu ama son aldığım verilere göre Samsun'dan göç durdu. Şu an göç vermiyoruz. Ama bu kadar nüfusu beslemek için üretimimizi artırmalıyız. Eskiden iş adamları bürokrasiden çok şikayetçi olurlardı artık devlet her şeyi olabildiğince kolaylaştırıyor. Yeter ki insanımız daha çok üretsin, ihracat yapsın, sanayileşsin diye büyük bir seferberlik içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜKSEK

Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki Samsun, Ordu, Sinop, Kastamonu, Çorum, Amasya ve Tokat illerinden yapılan dış ticaretin yüzde 90'ının Samsun'dan gerçekleştiğini belirten Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nurullah Erem, "2017 yılında Samsun'da 2 milyar 327 milyon 939 bin dolar ithalat, 818 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Samsun’un ihracat rakamlarının içinde başka illerde üretilip Samsun limanından ihraç edilen ürünlerde var” dedi. İhracatın, ithalatı karşılama oranının yüzde 35 olduğuna da dikkat çeken Erem, “Bu bizi gerçekten üzüyor. Temennimiz bu oranın kısa vadede yüzde 50'ye, orta ve uzun vadede de yüzde 100'ün üzerine çıkarılması. Biz bu hedefin gerçekleşmesinde Karadeniz'in girişimcilerine, iş dünyasına, iş insanlarına ve ihracatçılarına güveniyoruz" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER