Vali Şahin; 'O Şerefsizler...'

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Samsun’a sığınan mülteciler Türkiye’de yaşanan darbe girişimine tepki gösterdiler

Vali Şahin; 'O Şerefsizler...'
Vali Şahin: “O şerefsizler bu ülkeye bir şey yapamayacaklar”

Darbe girişiminde bulunanlara ağır eleştirilerde bulunan Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Bu asalet kokan toplantınızı önemsiyorum. Ellerinizdeki bazı sloganları görüyorum ‘bizim ülkemize yaptınız, bu ülkeye yapamayacaksınız’ diye yazmışsınız. O şerefsizler, o kansızlar, o namussuzlar bu ülkeye bir şey yapamayacaklar. Cumhurbaşkanımızı hedef aldılar. 15 dakika geç davranılsaydı Cumhurbaşkanımız belki sıkıntı yaşayacaktı. Onun için hem çok uyanık olmak zorundayız hem de Cumhurbaşkanımız ‘yeter’ deyinceye kadar Cumhuriyet Meydanı’nda kalabalık şekilde bulunacağız. Sizin şehrimize geldiğinizden itibaren Samsun halkına çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Suriye’den Irak’tan gelen misafirlerimize vatandaşlık hakkı vermek istendiğinde ciddi anlamda eleştirildiğini biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımızın başına bir şey gelmiş olsaydı hem bunlar gerçekleşmez hem de biz çok ciddi sorunlar yaşardık. Onun için biz el birliği ile bu ülke üzerindeki kara bulutları beraber dağıtacağız. Bu ülke insanına, Türk milletine silah sıkan, tankla üzerine yürüyen neydi belirsiz, askeri kisve içerisindeki eşkıyalara, teröristlere en ağır cezalar verilecek. Ama hafızalarımızın almadığı şey, bunlar hangi milliyetten, nereden geldikleri, nerede yetiştiler bilemiyoruz. Kendi insanının üzerine tankla yürünür mü, kendi insanına silah sıkılır mı? Özellikle 2 şeyi ayırmanızı istiyorum, bir tanesi özellikle silahlı kuvvetler mensubu olup, bu ülkeye, bayrağa, vatana, millete saygı duyana asla dokunmayacağız. Ama askeri giysi içerisine girip, bu ülke insanına silah çekip, tankı yürütenleri de bu ülkede yaşatmayacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Iraklı Dr. Salih Ahmed Bakır, Türkiye’de yaşanan darbe girişimine gösterdikleri tepkiyi Arapça dile getirirken, tercümanlığını da OMÜ İlahiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Metin Yılmaz yaptı.
Daha sonra Iraklı Rafah El Bakır adlı küçük bir kız da Türkçe olarak kısa bir konuşma yaparak Türk halkına teşekkür etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER