Vali Şahin, Arap işadamlarını ağırladı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Arap işadamlarını makamında ağırladı, kente gelmeleri şehrin güzelliklerini yaşamaları için çağrıda bulundu.

Vali Şahin, Arap işadamlarını ağırladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde THY’nın katkılarıyla Suudi Arabistan Riyad ve El Kasım Bölgesi Turizmci ve İşadamlarından oluşan heyet, Vali  İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.
Ziyarette konuşma yapan Vali İbrahim Şahin,  “Özellikle Arap yarımadasından ve Körfez bölgesinden misafirlerimiz geldiği zaman çok mutlu oluyoruz. Rusya’dan ilk turist kafilesi Cumartesi günü gelecek, tabi ki onlarda bizim misafirlerimiz başımızın üstünde yerleri var. Ama özelikle Arap coğrafyasından gelen turistler aynı zamanda bizim kardeşimizdir. Biz din kardeşiyiz onun için çok daha kendimizi ve kendilerinin rahat ettiklerini düşünüyorum. Gerek Kur’an-ı Kerim'de ve hadisi şeriflerde cennet tasvir edilirken ırmaklardan, yeşilliklerden, ağaçlardan ve ormanlıklardan bahseder işte dünyanın cenneti buralardır. Onun için bu güzel yörelerde sizlerin olmasını biz çok arzu ediyoruz.” dedi.

“Arap turistlerin yoğun olarak uğradığı yer olan Trabzon ili artık yoğunluğu kaldırmamaya başladı.” diyen Şahin, “O bölgelere gelecek olan turistlerin Ordu, Giresun, Samsun ve Sinop gibi illere kayması gerekiyor. Dolayısıyla bu bölgeler turizme son derece elverişli şehirlerdir. Bizim şöyle bir kaygımız var. Samsun çok fazla gereksiz bir yapılaşmaya girmeksizin pırıl, pırıl bir şehir olsun. Buraya gelen insanlar rahat etsin, para kazanma hırsıyla her tarafımızı heder etmeyelim.  Samsun'un merkezinde, çevre ilçelerinde ve merkeze bağlı yakın yerlerde çok gezilecek tarihi ve doğal ortamlar var. Önemli olan gelen misafirlerimizin buraları görmeleri, bizzat tanık olmaları ve tarihe dokunmalarıdır. Ciltler dolusu kitap okusak, eğer gidip görmezsek çok sınırlı olur. Ama tarihi doğal güzellikleri yerinde görürsek birkaç cilt kitaptan daha fazlasını öğrenmiş oluruz. Biz karşılıklı ziyaretlerde bulunacağız ki dostluklarımız daha fazla güçlensin. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tekrar bu güzel şehrimize, İlkadım şehrimize hoş geldiniz diliyorum.” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, “Sayın valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkılarıyla son yıllarda Samsun, Ortadoğu ve Arap yarımadasına yönelik tanıtım ve turizm hareketliliği yaşamaya başladı. Bunda Zatı-alinizin çok büyük etkisi olmuştur. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Samsun ulusal kimliğinin dışında uluslararası açılıma yönelik de çok önemli mesafeler kat ediyor. Misafirlerimiz önemli yatırımcılar ve turizmciler. Riyad ve Cidde bölgesinden şehrimize geldiler. THY, Samsun Büyükşehir, Kalkınma Ajansımız ve Sizlerin liderliğinde bu çalışmayı üç gün boyunca yürüteceğiz. Umuyorum ki misafirlerimiz iyi izlenimlerle şehrimizden ayrılacaklardır.” şeklinde konuştu.
Ziyarete ayrıca Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Batı Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Temel Uzlu’da katıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER