Uzun'a Doçentlik Şoku

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Oğuz Uzun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında ‘profesör’ olarak görev yaparken ‘doçentlik’ kadrosuna düşürüldü

Uzun'a Doçentlik Şoku

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Uzun şunları söyledi: “21 Haziran tarihinde tarafıma yazı ile iletildiği gibi OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında profesör olarak görev yaparken doçentlik kadrosuna düşürülmüş bulunuyorum. OMÜ tarafından yapılan öğretim üyelerine gönderilen hatalı bilgilendirme üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. Tıp Fakültesi Dekanlığı mahkeme kararına istinaden bu kararın alındığını tüm öğretim üyelerine e-posta yolu ile bildirmiştir.  Aslında bu olay 2011 yılında OMÜ Rektörlüğünün Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD’ye ilan edilen profesör kadrosu ile başlamıştır. Bu kadroya şahsım atanması gerekirken diğer adayın atanması ile hukuksal mücadele başlamış ve Samsun 1. İdare Mahkemesine yaptığımız itiraz dosyalar bilirkişiye gönderildikten ve haklı olduğun ispatlandıktan sonra bilirkişi raporları da dayanak olarak bu hatalı atamanın düzeltilmesi yönünde karar vermiştir. Bu kararı da OMÜ rektörlüğünün görmezden gelmesi üzerine yeniden dava süreci başlamış ve bir kez daha Samsun 1. İdare Mahkemesi lehime karar vermiştir. Bu karar üzerine OMÜ Rektörlüğü beni kasım 2014 tarihinde profesörlük kadrosuna atamak zorunda kalmıştır. Kısaca hakkım olan kadroyu 3 yıla yakın süre mahkeme kapılarında uğraştıktan sonra almaya başarmıştım.

‘MAHKEME KARARINI BEKLEMEDİLER’

Bahse konu olan son olay ise OMÜ Rektörlüğünün Danıştay’a itirazı sonucu gelişmiştir. Danıştay şubat 2016 tarihinde yerel mahkeme kararını bozma yönünde karar vermiştir. Ancak OMÜ Rektörlüğü mahkemenin verdiği kararın gerekçesini bile beklemeden derhal şahsımı profesörlükten doçentliğe düşürme yönünde karar almıştır. Bu kararın da hukuksal zemini yoktur. OMÜ Rektörlüğü tarafından bu karar alındıktan sonra Danıştay gerekçeli kararını yayınlamıştır. Danıştay’ın ilgili dairesi kısaca adayların yoğun bakım sertifikasının olup olmadığına bakılması ve her iki adayın da sertifikası var ise, dosyaların incelenip hangi adayın daha yüksek puanı var ise onun atanması yönünde karar verilmesi şeklinde bir karar vermiştir.   Kısaca dava henüz sonuçlanmadan OMÜ Rektörlüğü apar topar adeta intikam alırcasına beni profesörlükten düşürmüştür. Böyle bir olay herhalde üniversiteler tarihinde görülmüş bir olay değildir.

‘GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ’

Davanın esas meselesine dönecek olursak; davanın takıldığı nokta OMÜ rektörlüğünün ilk başvuruda oluşturduğu şike jürinin yalanlarına dayanmaktadır. Çünkü bu jüri yurtiçi ve yurtdışından aldığım yoğun bakım sertifikalarını görmezden gelmiş ve diğer adaydan OMÜ atama ve yükseltme kriterlerine göre 1000 puana yakın fazla puanımı yok saymıştır. Benim itirazım üzerine Samsun 1. İdare mahkemesi zaten bilirkişi incelemesi yaptırmış ve haklı olduğum ispatlanmıştır. Tıp Fakültesi göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesini kurulmasında görev almış ve kurulduğu tarih olan 2001 yılından bu yana oranın sorumlusu ve konsültanlığını yapan birisi olarak binlerce hastanın tanı ve tedavisini zaten yürüten birisiyim. Danıştay ise yoğun bakım sertifikası konusunun netleştirilmesi yönünde bir karar vermiştir. Karar dekanlığın dediği gibi Oğuz Uzun’un profesörlükten alınması değildir. Bu ise henüz hukuki anlamda netleşmemiştir ve yerel mahkeme bu konuda bir karar verecektir ve bu karar henüz verilmemiştir. OMÜ rektörlüğünün verdiği karara hukuki yolardan gerekli itirazımızı yapmış bulunuyoruz. Güneş balçıkla sıvanmaz, gerçekler elbet bir gün ortay çıkar. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER