Uyuşturucuya büyük darbe!

Samsun’da uyuşturucuya ulaşabilirliğin engellenmesi için kolluk kuvvetleri operasyonlarını sürdürürken, il genelinde yakalanan uyuşturucu rakamları adeta dudak uçuklatan cinsten

Uyuşturucuya büyük darbe!

AK Parti hükümetinin 2014 yılında Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından Türkiye genelinde oluşturulan İl Uyuşturucu Mücadele Kurulları yaptıkları çalışmaları rapor halinde Başbakanlığa sundular. Samsun İl Uyuşturucu Mücadele Kurulu da geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmaları rapor haline getirdi. Rapora göre Samsun’da geçtiğimiz yıl polis bölgesinde yakalanan uyuşturucu miktarının fazla olması dikkat çekti.

JANDARMA BÖLGESİ

Her türlü doğal veya sentetik uyuşturucu maddeler ve bunların üretiminde kullanılan ara kimyasalların Samsun genelinde kaçakçılığını, üretimini, kullanımını, dağıtımını sokak düzeyinde satışını engellemek amacıyla yapılan operasyonlarda jandarma bölgesinde, yol kontrol ve araç aramalarında 16.000 gram kubar esrar, 242 adet extacy, 217 adet bonzai maddesi yakalandı. Yine Jandarma bölgesinde Samsun Valiliği’nden onaylı 2015 yılı Narkotik Tespit Planı kapsamında kırsal alanda arama ve kontrol sonucunda, 1 milyon 372 bin 698 adet kök kenevir bitkisi ve 502.713 gram kubar esrar maddesi ele geçirildiği belirtildi.

POLİS BÖLGESİ

Rapora göre Samsun genelinde polis bölgesinde ise yakalanan uyuşturucu miktarı dikkat çekiyor. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak 2015 yılında hudut kapıları ekip çalışmalarında 7 kişi yakalanmış, 1'i tutuklanmış, 615,84 gr esrar, 290 adet esctasy hap, 2,39 gr bonzai yakalandı. Ayrıca 155'e yapılan 76 ihbarda 148 kişi yakalanmış, 6'sı tutuklanmış, 1208,55 gr esrar, 598 adet ecstasy,428,35 gr bonzai yakalandığı belirtildi.

68 MUTRUK BİNA YIKILDI

Geçtiğimiz ay sonunda gerçekleştirilen İl Uyuşturucu Mücadele Kurulu’nda Samsun genelinde bulunan ve uyuşturucu kullanımı ile satışı için kullanılan metruk binaların koordinasyonunun da sağlanması da gündeme gelmişti. Samsun’da geçtiğimiz yıl 68 metruk binanın yıkıldığı kaydedilirken yıkılmayı bekleyen binaların da koordinasyonunu İl Uyuşturucu Mücadele Kurulunca sağlanacağı kaydedildi. Özellikle Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlarının etrafındaki güvenlik kameralarının durumu kontrol edilerek kör noktalar tespit edilecek ve bu noktalara kamera konulacağı belirtildi.

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER