Uygunsuz plakalara ceza yağıyor!

Türkiye çapında emniyet müdürlüklerine gelen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Samsun’da da uygulamalar başladı. Buna göre aracına standart dışı plaka takan veya plakada tadilat yapanlara ceza yağacak

Uygunsuz plakalara ceza yağıyor!

Özellikle modifiye ve lüks araç tutkunlarının yaptığı Amerikan Tarzı Plaka (APP) veya plaka rakam ve harflerinin kalınlaştırılması durumunda ruhsat sahiplerine ağır yaptırımlar geliyor. Yeni KHK’ya göre araç trafikten men ediliyor ve yüklü cezalar kesiliyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın konu hakkında Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulundu.

 

‘ARAÇ PLAKALARININ UYGUN OLMASI ZORUNLU’

 

Apaydın, “Araçlara takılan tescil plakalarının tamamı standarttır. Aracın markasına modeline yaşına göre değişmez. Yüz bin liralık araca da binseniz, 5 bin liralık araca da binseniz plaka aynı basılmalı ve takılmalıdır. Bu modele markaya yeniliğe ve eskiliğe göre değişmez” dedi.

 

‘PLAKAYI FARKILI YERE MONTE EDENLERE 92 TL CEZA VAR’

 

Açıklamalarına devam eden Apaydın, “Plakanın uygun olması ve standart olması da yeterli değil. Aracın fabrikasında plaka için ayrılmış yer neresi ise plaka mutlaka oraya takılmalıdır. Bunun dışında tamponun kenarına veya başka bir noktaya plaka takmak kesinlikle yasak ve uygunsuzdur” diye belirtti.

 

ÖLÇÜLERE AYKIRI PLAKA TAKANLARA 412 LİRA CEZA KESİLECEK

 

Plaka ölçülerine de değinen Apaydın, “Plakanın biliyorsunuz bir standardı var. Bir ebatı var. Kimi araçlar da bu ebatlardan farklı plakalar takıyorlar. Bu da uygun değil. Eğer tespit edilirse de 412 Lira para cezası var ve 7 gün içinde plaka doğru ebatta bastırılıp takılmazsa trafikten men ediliyor. Öte yandan aracını plakasız kullananlara 1.698 lira ceza kesilecek” dedi.

 

‘SAHTE PLAKA TAKANLARA 5 BİN LİRA CEZA’

 

Özellikle kötü niyetli kişilerin sahte plaka bastığını ve taktığını vurgulayan Apaydın, “Günümüzde bazı kötü niyetli kişiler sahte veya aynı model aynı renk aracın plakasını başka bir aynı model araca takıyor. Kimi uyanık vatandaşlarda hiç vergisini vermediği ve cezalarını da ödemediği aracının plakasını kullandığı araca takıyor. Amaç ceza gelirse eski araca gelmesini sağlamak. Bunları medyada da duyuyoruz. Bunlar da kesinlikle yasaktır ve yapılmaması gerekir. Sahte plaka takanlara trafikten men ve 5 Bin Lira para cezası var. Sahte plaka basanlara da 10 Bin Lira ceza var ve Türk ceza kanununun 204’üncü maddesine göre işlem yapılacak Vatandaşlarımız bunlara dikkat etmesi gerekir” şeklinde konuştu.

 

‘YENİ DÜZENLEME KAÇINILMAZ OLDU’

 

Son dönemde artan sahte plaka, uygunsuz plaka ve değişik ölçülerde plaka kullanımından dolayı artan şikâyetler üzerine yeni düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Artık kimse kafasına göre, plaka basamayacak ve yönetmelikte belirtilen ölçülerin dışına çıkamayacaktır” dedi.

 

29 Ekim 2016 tarihli 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler yapılması Hakkında Kanun Hükmümde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda önemli değişiklikler yapıldığını kaydeden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Uzun bir süreden beri plaka konusunda yoğun şikâyetler alınıyordu. Yeni düzenleme ile birçok aksaklığın ortadan kalkacağını bekliyoruz” diye konuştu.

KHK’nın 20nci maddesi ile değiştirilen 2918 sayılı Yasanın 23’üncü maddesine göre; yapılan değişiklikleri maddeler halinde sıralayan TŞOF Başkanı Apaydın,

 

“1-Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

 

2-Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

 

3-Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verecek. Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınıyor. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

 

4 -Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

 

5 -Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 bin Türk Lirası idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılacaklar” şeklinde konuştu.

 

‘YETKİLİ YERLER DIŞINDA PLAKA BASTIRMAYIN’

KHK’nın 21 inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine eklenen fıkraya göre sahte plaka basan ve hatta internette açık açık reklam yapanlara da büyük oranda cezaların geldiğini söyleyen Fevzi Apaydın, “Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10 bin Türk Lirası idari para cezası kesilecek.  Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılacaklar. Vatandaşlarımızın cezaya maruz kalmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri faydalarına olacaktır” şeklinde uyardı.  Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER