Uyanık işverenlere özel önlem

İŞ-KUR İl Müdür Vekili Sait Gül, iş başı eğitim programlarına karşı bazı suiistimallerin olduğunu, buna karşı genel müdürlüğün özel önlemler aldığını belirtti

Uyanık işverenlere özel önlem

İş başı eğitim programları çerçevesinde ilk programın kısa sürede dolduğunu ve 2016 yılı içerisinde ikinci programı da aralık ayı başı itibariyle açtıklarını dile getiren Gür, “İş başı eğitim programları çerçevesinde Samsun’a 2016 yılında 60 milyon TL ödenek gelmişti. Özellikle asgari ücretin yüzde 30 civarında yükselmesi ile birlikte işverenlere büyük bir maliyet geldi. Bu maliyetleri azaltıcı tedbirler olarak da iş başı eğitim programlarına başvurular arttı. Dolayısıyla iş başı eğitim programlarındaki bütçe de mayıs ayı itibariyle doldu. 2016 yılının ilk beş ayında 4 bin 835 katılımcının programdan faydalanması sağlanmıştır. Ardından kasım döneminde alınan başvurular doğrultusunda 419 kişinin programı 1 Aralık 2016 itibariyle başlatılmıştır. İl Müdürlüğümüzde kullanılmak üzere 5 milyon TL bütçe ile 6 aylık projelerin başlatılması için, aralık ayı içerisinde de 12-16 Aralık 2016 tarihleri arasında başvurular alınacaktır. 21 Aralık Çarşamba günü yaklaşık 500 kişinin işbaşı eğitim programlarından başlatılması planlanmaktadır. Fakat ikinci programda genel müdürlük belirli kriterler getirdi. Önemli olan elemanların yetiştirilmesi ve istihdamın uzun sürmesi. İşvereni fonloma gibi bir görüntü vermekten uzak duruyoruz” diye belirtti.


İŞ BEĞENMEME SORUNU VAR


Samsun’da iş beğenme sorununun olduğunu ve bunu aşmak için özel gayret gösterdiklerini dile getiren Gül, “İş başı eğitim programlarına ağırlıklı olarak çağrı merkezleri, marketlere yönelik kasiyerlik, büro hizmetleri, kaynakçılık, pvc cam üretimi, torna tezgahlarına yönelik talepler fazla. Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da iş beğenmeme sorunu var. Özellikle üretimde ve sanayi ağırlıklı torna tezgahın da çalışmak isteyen sayısı oldukça az. Çoğu zaman eleman bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. İşletmelerden olabildiğince açık iş almamıza rağmen bu açığa birebir eşleştirme yapamamamızın sebebi vatandaşlarımızın o işi beğenmemesinden kaynaklanıyor. İşverenler genellikle iş başvurusuna gelen kişilerin nitelikli olmasını tercih ediyor. Personel çalıştırmanın da belirli bir maliyeti olduğundan ve kar marjı ile çalışan yerler, çalıştırdığı personelin işe başladığı andan itibaren üretime katkı sağlamasını istiyor. Bunun için de iş başı eğitim programları ile vasıflı eleman sayısını artırmaya çalışıyoruz. Aralık ayı başı itibariyle başlayan ikinci eğitim programımız Haziran ayına kadar devam edecek. 2017 yılı için de ayrı bir program açılacak ve bununla birlikte nitelikli personel sayımız da artacak” diye konuştu.

 

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER