‘Üretici tarımdan para kazanamıyor’

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Hayati Tosun, “Tarımda genel anlamda üretici para kazanamaz hale geldi. Alternatif ürün oluşturulamadı. Yeni politikalar üretilmedi” dedi.

‘Üretici tarımdan para kazanamıyor’

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Hayati Tosun, gazetemize Samsun tarımını değerlendirdi. Başkan Tosun, Hayati Tosun, Samsun tarımının her geçen yıl geriye gittiğini ifade ederek, yeni politikalar üretilmesi gerektiğini söyledi. ZMO Başkanı Tosun, “Samsun’da tarım, geçmiş yıllara göre her sene geriye gidiyor. Samsun’un hem alan olarak hem cari hem ekonomideki payına baktığımızda artış göstermiyor, hatta geriye gidiyor. Bunun nedenleri var; bazıları, artan nüfus ve azalan tarım alanlarıdır.

Azalan tarım alanlarını değerlendirdiğimizde; özellikle Büyükşehir Yasası ile beraber Samsun’da ciddi anlamda tarım arazileri rant alanına dönüştürüldü. Bütün köyler mahalle oldu. Tarımda genel anlamda üretici para kazanamaz hale geldi. Alternatif ürün oluşturulamadı. Yeni politikalar üretilmedi. Üretici geriye gidiyor. Yereldeki özellikle genç nüfus, alım gücü azaldığı için büyükşehirlerde tarımın dışındaki sektörlere doğru kaydı. Dolayısıyla tarım, genç iş gücünü de kaybetti. Bu durum ise üretimin düşmesine sebep oldu. Köylerdeki yaş ortalaması 61-63’lerde. Genç nüfus göçüyor. Şehir dışına çıkan insanların da belli bir iş kolaylığına alıştıktan sonra köye dönmesi çok cazip değil. Dolayısıyla köyler üretim yapılamaz konuma geldi. Bu gidişatın geriye dönmesi bu uygulanan tarımdaki politikalarla, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumda değerlendirildiğinde pek olası gözükmüyor” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER