Üretici borçlu olduğu için fındığını tüccara veriyor

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun'da kayıtlı 4 bin 307 fındık üreticisinden 250'sinin fındığını TMO'ya satmasının nedeninin, daha önce tüccardan aldığı avanslardan kaynaklandığını belirterek, "Bu nedenle de yüksek fiyattan yararlanamıyor" dedi

Üretici borçlu olduğu için fındığını tüccara veriyor

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 4 bin 307 kayıtlı fındık üreticisinden 250'sinden alım yapmasının, üreticinin tüccara olan borcunun neden olduğu öğrenildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, sezon öncesinde fındığına güvenerek tüccardan avans alan üreticinin, fındık döneminde bu borçlarını kapatma arayışına girdiğini belirten Tosun, "Aldığı avans paralarından dolayı da ürününü TMO'ya değil tüccara veriyor. Bunun yanı sıra TMO'nun alım yaptığı üreticinin nakit akışını hemen sağlayamaması da önemli bir etken. Fındığını bugün TMO'ya vermek isteyen bir kişi en erken aralık ayına randevu alabiliyor. TMO'ya veriler fındıkların parası da en erken 15 günde ödeniyor. Üreticinin de hemen paraya ihtiyacı olduğu için TMO'ya fındık veremiyor. Böylece TMO'nun 10 lira olan yüksek fiyattan da yararlanamıyor" dedi.
Gülsüm ATİK 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER