Ünlü Cerrah Bilim Kongresi'nde

Samsun’un ünlü Beyin Cerrahı Uzman Doktor Ahmet Kargucak, Türk Nöroşirurji Derneği 30. Bilimsel Kongresine katıldı

Ünlü Cerrah Bilim Kongresi'nde

Sağlık alanında çok sayıda cerrahın bir araya geldiği ve dün başlayan Türk Nöroşirurji Derneği 30. Bilimsel Kongresine Samsun’dan da çok sayıda cerrah katıldı. Eğitim Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi doktorlarından Uzman Doktor Ahmet Kargucak’ın da katıldığı kongre 12 Nisan tarihine kadar devam edecek.

AYNI GÜN TABURCU OLUNUYOR

Antalya’da yapılacak olan kongrenin sağlıkta cerrahi alanda yeni gelişmeler ve yeni tedavi yöntemleri hakkında değerlendirmeler ve bilgi alış verişleri yapılacağı kaydedildi. Türkiye genelinde çok sayıda alanında uzman cerrahların katıldığı kongrenin sağlıkta tedavi noktasında çıtayı yükseltme hedefleniyor. Kongrenin hem Samsun hem de ülke genelinde faydalı geçeceği değerlendiriliyor. Samsun geçtiğimiz yıl perkütan kifoplasti hastalığıyla ilgili 120 adet ameliyatı Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaptı. Bu ameliyatın Türkiye’de ve dünyada böyle bir serisi olmadığı kaydedilirken, tek bir ameliyat şekli ile hastayla konuşarak ve hiçbir şekilde baymadan kırığın içine kemik çimento doldurulduğu ifade edildi. Hasta ise ameliyattan yarım saat sonra ayağa kalkabildiği gibi aynı gün taburcu edilebiliyor. Bu yöntem dünyada sadece Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLIYOR

Samsun’un Beyin Cerrahisi anlamında kendini çok geliştirdiği belirtiliyor. Eğitim Araştırma Hastanesi cerrahi alanda gerekli donanımı ve ekibiyle birlikte sadece Samsun ve Karadeniz Bölgesinden değil, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok şehrinden hastaların  tedavi olmak için tercih ettiği kaydediliyor.  Beyin Cerrahisi alanında Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinin gelen vaka sayısına göre Türkiye’de ilk 5 hastane arasında yer aldığı belirtilirken, Beyin Cerrahi servisinin doktorları ise gelen hastaların ikinci kez ameliyat olmaması için veya ameliyatsız bir şekilde sağlığına kavuşmaları için ön muayeneyi detaylı şekilde yaparak hastalıkla ilgili doğru uygulanacak tedaviyi seçiyorlar.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER