Ucuz et için ucuz yem şart

En pahalı et yiyen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de yem ve saman fiyatları vatandaşın cebine kadar yansıyor. Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, çözümün et ithal edilmesi değil yem ve saman fiyatlarında düzenlemeye gidilmesinden geçtiğini söylüyor.

Ucuz et için  ucuz yem şart

Et fiyatlarının ucuz olması için yapılan ithalat çözüm getirmedi. Türkiye eti en pahalıya yiyen ülkeler arasında yer alıyor. Başta yem fiyatları olmak üzere girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle, hayvancılık sektöründe büyük sıkıntılar yaşanıyor. Yem ve saman fiyatlarının yüksekliği öncelikle besiciyi vuruyor ve sonrasında kasap ve vatandaşların cebine yansıyor.

‘NE KADAR SAĞLIKLI?’

Konuyu Gazete Gerçek’e değerlendiren Samsun Kasaplar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömür Şen, “Devlet iyi niyetli düşünerek, et fiyatlarını aşağıya çekmek için ithalat yapıyor ancak bu etlerin ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyoruz. Türkiye'nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile Bosna Hersek'ten ithal ettiği 20 ton sığır karkas etinde insan sağlığına zararlı hastalık olduğu ortaya çıktı. Durum bu haldeyken, halen bu etlerin marketlerde satışı devam ediyor. Devletimiz, Karkas et getireceği yerine yem ve samana çare bulsa, besici maliyeti düşürür ve ithalata gerek kalmaz” diye konuştu.

‘İTHAL ETMEK ÇÖZÜM DEĞİL’

Ömür Şen, şöyle devam etti: “Yem fiyatları yükseldikçe besici zarar görüyor. Besici zarar görünce kasaplar etkileniyor ve kasapların gördükleri zarar ise vatandaşın cebine yansıyor. Besici köylü, saman ve yem maliyetlerinin yüksek olması ve para kazanamadığı için üretmiyor. Kasaplara gelecek olursak; onlar da kendilerince haklılar. Ülkemizde daha önce 1 ton et satan kasaplar, şimdi 500 kilo et satıyor. Kısacası hepsi birbirine bağlı. Vatandaşın alım gücü zaten belli. Et ithal etmek çözüm değildir. Girdi fiyatları düzenlenmelidir.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER