Üçüncü yerli tramvay raylara indi

Samsun Büyükşehir Belediyesi hafif raylı sistem hattının Gar-Tekkeköy arası ikinci etap yapımı kapsamında Samulaş tarafından işletilecek olan 8 adet yerli tramvayın üçüncüsü Samsun’a ulaştı.

Üçüncü yerli tramvay raylara indi

Yerli tramvay üreticisi Durmazlar A.Ş.’nin Bursa tesislerinden üretilen yerli tramvay Samsun’a geldi. Gece yapılan çalışma ile raylı sistem hattına indirilen tramvayın testlerinin tamamlanmasının ardından, bir hafta içerisinde yolcu taşımaya başlaması planlanıyor.

Yaklaşık 33 metre uzunluğunda, 330 yolcu kapasiteli tramvay gece saatlerinde SAMULAŞ teknik ekibi tarafından raylara indirildi. Yeni yerli tramvayın da hizmete girmesiyle toplam 24 tramvay OMÜ Tekkeköy arasında hizmet verecek. Önümüzdeki aylarda 5 tramvayın da gelmesiyle sayı 29'a çıkacak.

SAMULAŞ'TAN GECE MESAİSİ

Üniversite-Tekkeköy arasında yaklaşık 30 kilometrelik hatta yolcu taşımacılığı hizmeti veren hafif raylı sistem hattının yeni üyesi Panorama modeli tramvay, Gar İstasyonu’nda gerçekleşen operasyon ile raya indirilerek hafif raylı sistem hattına dahil edildi. Üçüncü Panorama, Gar İstasyonu bölgesinden 01.00-04.00 saatleri arasında gerçekleşen raya indirme operasyonu sonrasında saat 04.00 sıralarında Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Bakım ve İşletme binasına hareket etti.
Gece yapılan çalışmada Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Samulaş idari ve teknik ekibi ile Durmazlarfirması teknik kadrosu yer aldı.5524 kodlu Panorama model hafif raylı sistem aracının işletme testlerine Samulaş ve firma ekibi vakit kaybetmeden başlarken, Üniversite-Tekkeköy hafif raylı sistem hattında yapılacak performans testlerinin ardından üçüncü yerli tramvay Samsun halkına hizmet vermeye başlayacak. 

Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan,  yerli tramvayların sorunsuz bir şekilde teslimini aldıklarını ve test aşaması için raya indirildiğini söyledi.
Şehirdeki hafif raylı sistem ulaşım gücünün yerli tramvaylarla daha da arttığını belirten Gürkan, 5 tramvayında önümüzdeki aylarda tesliminin tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER