TÜYAP 2017 Samsun Tarım Fuarı açıldı

Samsun'da 3'üncü Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti.

TÜYAP 2017 Samsun Tarım Fuarı açıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, ülkenin tarımsal hasıla bakımından 158 milyar TL ile Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 8’inci sırada yer aldığını söyledi. 


TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından, 2017 Samsun Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı açıldı. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına, birçok önemli firmanın temsilcileri ve yabancı ülkeden gelen misafirler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bu yılki onur konuğumuz Bafra ilçemiz oldu. Biz onur konuklarını hep dışarılarda aradık. Başka şehirler ve ülkelerden kimleri getirebiliriz dedik. Ama bu yıl Bafra onur konuğumuz olarak seçildi. 2. müjde ise geçen yıla nazaran yabancı sayımızda 2 kat artış yaşandı. 220 tane yabancı iş adamını inşallah fuarımızda ağırlayacağız. 3. güzellik ise geçen sene hiç katılmayan ulusal çaplı firmalar bu yıl fuarımıza katılarak, Samsun fuarlarına olan güvenlerini gösterdiler” dedi.


Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile birlikte Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı adı altında daire başkanlığı kurduk. Bu çerçevede kırsaldaki tarıma yatırım yapmak isteyen ve tarımdan geçimini sağlamak isteyenlere her türlü katkı sağlamaya başladık. Kırsaldaki fiziki altyapıyı belirli noktaya getirerek, oradaki köylerdeki göçü engelleyerek, oradaki vatandaşlarımızın tarımla uğraşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Başkanımız da bunu çok önemsiyor” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır’ın ardından sırasıyla CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, AK Parti Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı ve Hasan Basri Kurt da selamlama konuşması yaptı.


Fuarların, ticaretin gelişmesine önemli katkısı olduğunu dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, “Tarım insanımızın sağlıklı beslenmesi için çok önemli. Tarım insanoğlunun modası geçmeyen bir üretim faaliyetidir. Ülkemizde 23,8 milyon hektar alanda tarımsal üretim yapıyoruz. Buna çay ve meralarımızı da ilave ettiğimizde bu alan 38,4 milyon hektar alana çıkıyor. Ülkemiz tarımsal hasıla bakımından 158 milyar TL ile Avrupa’da 1., dünyada ise 8. sıradadır. Şükürler olsun ki 4 mevsimin yaşandığı tarımsal açıdan avantajlı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sayede 150 adet tarımsal ürünü ekonomik olarak yürütebiliyoruz. 2017 yılı itibariyle toplam sığır varlığımız 14,8 milyona, küçükbaş hayvan varlığımız ise 44,5 milyona ulaşmış, kanatlı sayımız 350 milyon adet, arı kovanımız ise 7,9 milyon adettir. 2016 yılında su üretimimiz 18,5 milyon ton yani 18,5 milyar litredir. Kırmızı et üretimimiz ise 1 milyon 170 bin ton, tavuk üretimimiz ise 1 milyon 879 bin ton olarak gerçekleşmiş. Yumurta üretimimiz de 18,1 milyar adettir” şeklinde konuştu.


Son olarak konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, “Bu fuar tam da bizim istediğimiz amaca hizmet eden bir fuar. Edindiğimiz bilgilere göre, şehrimizde her yıl fuara katılım oranları gittikçe artıyor. Bu fuarın ilimize ve ülkemize katkı getirmesini diliyorum” açıklamasında bulundu.
Programa ayrıca, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, iş adamları, oda başkanları ve yurt dışından gelen misafirler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER