Türü bilinmeyen o bülbül Samsun’da yakalandı

Doğa Bilimci Prof. Dr. Ahmet Karataş, Bafra’da tespit edilen Karaboğazlı Dağbülbülü (Prunella atrogularis)’nün Türkiye’de hiç bilinmezken, Samsun’da yakalanıp halkalanarak takip altına alındığını söyledi.

Türü bilinmeyen o bülbül  Samsun’da yakalandı

15 Nisan 1998 tarihinde Ramsar Alanı ilan edilen ve yüzde 80-85’i 1.derece sit alanı kapsamında olan ve doğal özellikleri bakımından Dünya Mirasları Listesi’ne aday durumdaki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Samsun’un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçelerini kapsıyor. Gazete Gerçek olarak; Kuş Cenneti’ndeki kuş çeşitliliğini Doğa Bilimci ve Kuş Gözlemcisi Prof. Dr. Ahmet Karataş’a Samsun Kızılırmak Deltası Kuş çeşitliliğini sorduk.

50-60 YILDIR HİÇ GÖRÜNMÜYORDU…

Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Karataş, “Ülkemizde 483 kuş türü vardır. Bunlardan bir kısmı soyu tükenmiş, 50-60 yıldır hiç görülmeyen Yılanboyun dâhil, 1910’lardan beri iki üç yıl önce Konya’da görülen Yakalı Toy gibi nadir türler de var. Yani 50-60 yılda bir 100 yılda bir gelen ya da İncegagalı Kervançulluğu gibi (büyük ihtimal bütün dünyada) soyu tükenmiş olanlar da bunlara dâhildir. Bu çulluk, Sibirya’nın en kuzeylerinde yaşıyordu ve 30-40 yıl öncesine kadar ülkemizde de vardı. Bunlar gibi tükenen veya çok nadir gelenler dışında Türkiye’de düzenli görebileceğimiz kuş türü sayısı yaklaşık 400’dür. Kuş fotoğrafçılığına nispeten profesyonel yaklaşan amatör bir doğa fotoğrafçısı Türkiye’yi düzenli olarak gezse, nerede ne kuş çıkıyorsa peşinden gitse göreceği kuş türü 400, belki birkaç fazlasıdır. Bunu www.trakus.org sitesindeki arkadaşlardan da biliyoruz” diye konuştu.

‘RAMSAR ALANLARI İYİ KORUNUYOR’

“Yurdumuzda en çok kuş türü bulunan alan, Silifke (Mersin)’deki Göksu Deltası; ardından ikinci sırada Kızılırmak Deltası’dır” diyen Prof. Dr. Ahmet Karataş, “Göksu’daki kuş türü sayısı 350 civarındayken; Kızılırmak Deltası’nda 300’ün biraz üzerinde olduğunu hatırlıyorum. Ancak her yıl eklenen yeni türlerle bu sayı artmaktadır. Örneğin, yurdumuzda ilk kez Bafra’da tespit edilen Karaboğazlı Dağbülbülü (Prunella atrogularis), Türkiye’ de hiç bilinmezken, birkaç yıl önce, Samsun’daki arkadaşlarımız bu kuşu yakalayıp halkaladılar. Yine Çalıkuşu Çıvgını (Phylloscopus proregulus), ilk kez Samsun’da halkalandı. Türkiye’nin ilkleri ve teklerinden olan pek çok türün Kızılırmak Deltası’nda olduğunu söyleyebilirim. Ne yazık ki her iki alanın da Milli Park gibi bir durumu yoksa da bu RAMSAR alanlarının (Uluslararası Sulak Alan) pek çok milli parka göre nispeten iyi korunduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

SAMSUN’DAKİ BİLGİLER DAHA SAĞLIKLI

Prof. Dr. Ahmet Karataş, şöyle devam etti: “Samsun’da Prof. Dr. Sancar Barış’ın (kendisi Tıp fakültesinde Profesördür ama Türkiye’nin en iyi kuşçularındandır) yöneticiliğini yaptığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezde arkadaşlarımız Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz ve eşi Nizamettin Yavuz başta olmak üzere halkalama ve diğer ornitolojik çalışmalar, uzun zamandır sürmektedir. Kızılırmak Deltası’nda her yıl binlerce kuş halkalanıyor. Bu halkalamalar sonucunda göçler izlenirken; halkalanan kuşlar nereden nereye gidiyor, nerelerde ve kaç yıl yaşıyor gibi, onların korunmasında kullanılacak hemen her çeşit bilgiye ulaşılabiliyor. Bu bahsettiğim arkadaşlar yanı sıra başka çalışanlar ve gönüllü katılımcılarla her yıl göç dönemleri ağırlıklı olmak üzere halkalama yapıyorlar. Onun için Samsun’daki bilgiler Göksu’ya ve hatta diğer bölgelere göre daha sağlıklı diyebilirim. Bana göre Türkiye’de en iyi araştırılan, çalışılan yerlerden biri, hatta bir numara desem yanlış olmaz Düzenli 400-420 türümüzü bulabiliyorsak bunun 320-325 kadarı sadece Samsun’daki Kızılırmak Deltası’nda bulunması çok çok iyi bir rakam. Yaklaşık Türkiye’nin 4’te 3’ü gibi.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER