'Türkiye'deki Terör Eylemleri Artacak'

Türk Ocağı Genel Merkez Yöneticilerinden Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, PKK ve DAİŞ terör örgütlerinin Türkiye’deki eylemlerini artıracağını belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı

'Türkiye'deki Terör Eylemleri Artacak'

Türk Ocağı Genel Merkez Yöneticilerinden Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, Türkiye’nin gidişatı konulu sohbetinde ilginç konulara değindi. Türk Ocağı Samsun Şubesi’nde konuşma yapan Okur, yaşanan terör olaylarında farklı bir bakış sergiledi. Okur, Dünya üzerindeki küreselleşme mantığının sona erdiğini ve milli devletler düzeninin geri gelmeye başladığını dile getirdi.

KRİZLERİN YAŞANDIĞI DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Terörün konuşulduğunda çok farklı isimlerin zikredildiğini ve hepsinin de can yakma sebebinin başka olduğunu kaydeden Okur, “Terör örgütleri her zaman vardır. Bunların eylemlerini artırmasının sebebi ise sistemsizlik. Türkiye, PKK terör örgütü ile 1970’leri sonunda itibaren tanıdı. Ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki krizlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Zincirleme krizlerin yaşandığı süreçte yaralandığınızda sizin canınız sistemsizlikten dolayı yanar. Türkiye çok ağır bir terör dalgasıyla yüzyüze. Türkiye’nin canını yakacak düzeyde saldıran iki terör örgütü var. Bunlardan birisi PKK diğeri ise DAİŞ. Bu iki örgütün de eylemlerini şiddetlendirecek bir döneme giriyoruz” dedi.

PKK, SURİYE KONUSUNDA RAHATSIZ

Okur, “Güneydoğu’da çok yoğun terörle mücadele operasyonları var. PKK terör örgütü çözülme süreci denilen süreç boyunca yaptığı hazırlığın semeresini toplayamadı. Onlar çok daha başarılı olacaklarını ve devletin belirli yerlere giremeyeceğini tahmin ediyorlardı ve buradan Türkiye içinde iç sınır çizeceklerini tahmin ediyorlardı. Avrupalılar da aynı tahmin içindeydiler. Fakat çok şehit vermemize rağmen umdukları başarıyı elde edemediler. Türkiye şimdi sınır ötesine bakıyor. Suriye ile ilgili yaşanan tartışmalardan da PKK çok rahatsız. Suriye’deki kazanımlarını yitirirse, son dönemde yaptığı eylemlerin anlamsız hale geleceğini düşünüyor. Türkiye’yi de bundan caydırabilmek için de terör baskısını ayakta tutmaya çalışıyor” diye belirtti.

KENDİ BAŞLARINA HAREKET ETMİYORLAR

Terör örgütlerinin kendi başlarına hareket etmediklerini de söyleyen Okur, “Terör örgütlerini bir şekilde perde arkasından yönlendiren odaklar vardır. Bu odaklar devletler veya devletler koalisyonudur. O açıdan da dünya çok kutuplaşan bir yere doğru gidiyor. İngiltere’nin AB’den ayrılması ve Rusya ile Batı arasındaki gerilimin yükselmesi gibi dünya çok hızlı gelişmeler yaşıyor. Bütün bunlarda terör örgütlerinin eylemleri de dahil pek çok unsur meseleye sirayet ediyor. O yüzdende belki geçtiğimiz yüzyılın en zor dönemine giriyoruz. Hatta 1912 yılını yaşadığımızı ve takvimlerin hızla 1914’e doğru gittiğini söyleyebiliriz” diye ifade etti.Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER