Türkiye'nin ilk ve tek 'MS hasta kampı'nda yüzler gülüyor

 Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) "Multipl Skleroz(MS) Hasta Okulu Projesi" kapsamında MS hastaları hem tatil yaptı hem de hastalıklarını daha iyi öğrendi.

Türkiye'nin ilk ve tek 'MS hasta kampı'nda yüzler gülüyor

Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelli ve Rehabilitasyon Merkezinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlenen kampa; Samsun, Amasya, Tokat, Gaziantep, Kütahya, İstanbul, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon illerinden MS hastaları katıldı. 100 civarında hasta ve hasta yakınlarından oluşan 5 günlük kamp boyunca hem hastalıklarını daha iyi öğrendiler hem de tatil yapma fırsatı buldular.

"Türkiye’de yaklaşık 40 bin MS’li var"
Karadeniz Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve OMÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Terzi tarafından hayat bulan projede, MS hastaları plates, egzersiz, fizik tedavi, psikoterapi ve farkındalığı artırıcı değişik etkinlikler içerisinde bulundular. 5 günlük kamp sonrası MS hastaları ile bir araya gelip değerlendirme yapan Doç. Dr. Murat Terzi, "Multipl Skleroz (kısaca MS), beyin ve omiriliğin etkilendiği bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Duyularda, dengede, görme yetisinde ve yürümede bozulmalara yol açıyor. Genellikle 20-40 yaşları arasındaki genç erişkinlerde ortaya çıkıyor. Kadınlarda görülme oranı daha yüksek. Türkiye’de yaklaşık 40 bin MS’li var. Bu hastalıkla ilgili hastaları motive etmek, onların hayata katılımlarını sağlamak ve MS ile ilgili doğru bilgilendirmek için son dört yıldır Samsun’da MS hasta kampını düzenliyoruz. Bu etkinlik Türkiye’de MS hastaları için kamp formatında düzenlenen ilk ve tek hasta kampıdır. MS hastalarını hayata karşı motive etmeye çalışıp, bu yolda onların yanında olduğumuzu anlatmaya çalışıyoruz. Bu sayede hastalar kampta hem tatil yaparken hem de hastalıklarını detaylı öğrenmiş oluyorlar. MS Hasta Okulu Kampımız 15 Mayıs 2017 ile 19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mavi Işıklar Rehabilitasyon Merkezinin desteğiyle 100 civarında MS hastasının ve yakınlarının katılımı ile Samsun'da düzenlenmektedir. Samsun, Amasya, Tokat, Gaziantep, Kütahya, İstanbul, Ordu, Rize, Sinop, Trabzon gibi farklı illerden hasta ve yakınları bu kampa katılmıştır. Bu kamp sürecinde MS ile en güncel bilgilere ulaşma imkanı bulan hastalarımıza psikologlarımız tarafından destek verilmekte ve aile terapisi programları uygulanmaktadır. Ayrıca program sürecinde düzenli fizyoterapi ve egzersiz programları ile birlikte yoga, plates, refleksoloji, aromaterapi gibi aktivitelere de yer verilmektedir. Kamp sürecinde gün içinde ve akşam saatlerinde müzik, sinema, tiyatro gösterisi gibi aktiviteler de yer almaktadır. Ayrıca hastalarımıza el becerilerini geliştiren aktivitelere, karikatür çizimlerine, şiir ve müzik dinletilerine yer verilmektedir. Bu kamp sayesinde hastalar ve yakınları MS'i daha iyi öğrenebilmekte ve MS ile olan yolculuklarında daha başarılı olmaktadırlar. Bu program sayesinde uyguladığımız medikal tedavilerin başarısında artma olmaktadır. Dördüncüsünü düzenlediğimiz bu kampı her yıl Türkiye'nin değişik illerinden hasta ve yakınlarının katılımı ile bundan sonra da devam ettirme düşüncesindeyiz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER