Türkiye'nin en modern müzelerinden biri Samsun'a yapılıyor

Türkiye’nin en modern müzeleri arasında yer olacak olan yeni Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yapımı için ihale aşamasına gelindi. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde prestij projesi hayata geçiyor.

Türkiye'nin en modern müzelerinden biri Samsun'a yapılıyor

Samsun’da 13 bin 214 metrekare alanda inşası planlan yeni Arkeoloji ve Etnografya Müzesi (Karadeniz Müzesi) ihale aşamasına geldi.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin fiziki yapısının kullanılamaz hale gelmesinin ardından yeni bina yapımı için 2016 yılında başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Atatürk Bulvarı üzerinde eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekare alanda Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye’nin en modern ve kapsamlı müzesinin yapımı için proje hazırlandı.

Arsa ve alt yapı işlerini Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği ve diğer inşaat çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürlüğü’nün yapacağı projede ihale aşamasına gelindi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü Yalçın Kurt, Karadeniz Müzesi’nin yapımı için tüm hazırlıkların tamamlandığını ve şuan ihale aşamasına ulaşıldığını açıkladı.

Yüzde 25’lik bölümünü Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği yaklaşık 18 bin eserin sergileneceği yeni Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yapım ihalesinin önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

TÜRKİYE’NİN EN MODERN MÜZESİ OLACAK 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihi değerlerin sergilenmesi için Türkiye’nin en modern müzelerinden birinin Samsun’a yapılması için titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

Samsun’un tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılması noktasında hassas olduklarını dile getiren Yılmaz, “Arkeoloji ve Etnografya Müzesi projesi 13 bin 214 metrekarelik bir alanda inşa edilecek. Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerler konusunda çok hassasız. Yürüttüğümüz proje ile iddia ediyoruz, tamamlandığında Türkiye’nin en modern müzeleri arasında olacak.” dedi. 

SAMSUN ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Şuan fiziki yapı yetersizliği nedeniyle kapalı olan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde  18 bin adet eser bulunuyor. En göze çarpan koleksiyonu Amisos antik kenti buluntuları ve bu kentte yer alan bir mezar odasında bulunan Amisos hazineleri. Mezar odası buluntularından bir erkek, bir kadın ve bir kız çocuğuna ait olan altın takılara paha biçilemiyor. Hellenistik Dönem'e ait bu eserler zamanın sanat ve işçiliğini gösteriyor. Müzede ayrıca Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler sergileniyor.

Samsun ve çevresinden Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait eserler de müzenin koleksiyonları arasında. Her iki yüzü kabartmalı bronz mızrak ucu, İlk Tunç Çağı'na ait ameliyatlı kafatasları, MÖ 5. yüzyıla özgü orijinalinin kopyası olan bronzdan çıplak atlet heykeli de müzenin gözde eserlerinden. Etnografik eserler ayrı bir bölümde yer alıyordu.

Gercekbizde.com


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER