Türk kadını 82 yıldır yönetimde söz sahibi

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 82'nci yıldönümü kutlanıyor

Türk kadını 82 yıldır yönetimde söz sahibi

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan Türk kadınının, milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 82'nci yıldönümü kutlanıyor.


TÜRK KADINI LAİKLİĞİN KIYMETİNİ BİLMELİ


CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisi olduğunu söyledi. Atatürk'ün, ülkenin çağdaş devletler seviyesine yükselmesinin yolunun, kadının kurtuluşundan geçtiğini çok iyi bilen bir lider olduğunu vurgulayan Akcagöz, "Türk kadınını, bu coğrafya kadınlarından farklı kılan, laik cumhuriyettir. Türk kadını, bunun kıymetini bilmelidir" dedi.


KARANLIĞA MAHKUM OLMAYIZ


Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli de, Türk kadınının layık olduğu değere ulaşmasına çok önem veren Atatürk sayesinde kadınlara, seçme ve seçilme hakları tanındığını vurguladı. Özkefeli, "Seçme seçilme hakkı Türk kadınının birçok alanda önünü açmış kadın haklarının gelişmesini sağlamıştır. Ne yazık ki ülkemizde kadınlarımızın büyük bir kısmı hala ne eşini seçebiliyor, ne işini ne de ülkesini yönetecek kişileri. Ama babasının kızı, kocasının karısı, çocuklarının annesi olmaktan sıyrılıp “kendisi” olmayı başarabilmiş kadın sayısı o kadar az ki. Atatürk devrimleri ile cumhuriyetin özgür birer yurttaşı olan biz kadınları yeniden evlere kapatıp karanlığa mahkûm edemeyeceksiniz. Çünkü biz kadınlar cumhuriyet devrimlerinin güvencesiyiz. Laikliğin güvencesiyiz. Eşitçe ve onurlu bir yaşam sürmenin güvencesiyiz" diye konuştu.


OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİLİZ


CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Ceylan Çakır da, "Aradan geçen 82 yılda, biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada, maalesef olması gereken yerde değiliz. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz" dedi.

Gülsüm ATİK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER