Türk aşçılar ekmek israfını önledi

Samsun'da, bayat ekmeklerin evde pratik ve lezzetli bir şekilde israf edilmeden yemek olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Türk aşçılar ekmek israfını önledi

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkan Yardımcısı İhsan Çürükoğlu, bayatlayan ekmeklerin evde yapılacak pratik ve lezzetli bir yemek olan "ıslama" ile değerlendirilebileceğini açıkladı.

"İsraf Etmeyelim Değerlendirelim"

İhsan Çürükoğlu  yaptığı açıklamada, ekmek israfının önüne geçmek amacıyla Türkiye Aşçılar Federasyonunun "İsraf Etmeyelim Değerlendirelim" projesi başlattığını söyledi.

Bayat ekmeklerden yapılabilecek yemeklerin bir kitapta toplandığına işaret eden Çürükoğlu, bunlardan çoğunun günümüzde unutulduğunu, bu nedenle ekmek israfının arttığını belirtti.

Projenin tüm illerde yürütüleceğini belirten (TAFED) Başkan Yardımcısı Çürükoğlu, "Türkiye'nin her ilinde uygulanmak kaydıyla her yörenin farklı lezzetleriyle bir proje başlattık. 76 lezzeti bir kitapta toplayarak baskıya verdik. 20 Ocak'ta çıkması hedefleniyor. Amacımız sadece ekmeği değerlendirmek, ekmeğin çöpe atılmasını önlemek." dedi.

Ekmek israfı çok fazla

Eskiden ekmek israfının çok daha az olduğunu, bunun ekmeğe verilen değerden kaynaklandığını vurgulayan Çürükoğlu, "Ekmeğe saygımız o gün de bugün de değişmedi ama eskiden çok daha önemliydi. Bir şeyi çok fazla bulamazsan değerli olur. Bugün ekmek çok rahat ulaşabildiğimiz bir gıda maddesi olduğu için çok fazla değerini bilemiyoruz. Ucundan kırıyoruz, geri kalanı bayatlayınca atabiliyoruz." dedi.

"Islama"

Çürükoğlu, hazırladıkları kitapta da yer verilen, Karadeniz yöresinde "ıslama" olarak bilinen yemeğin bayatlamış ekmeklerden yapılabilecek lezzetli bir yemek olduğunu anlattı.

Yöreye göre farklı isimlerle bilinen yemeğin eskiden daha çok yapıldığına dikkati çeken Çürükoğlu, ekmek israfının önlenmesinin ekonomiye de önemli katkı sağlayacağının altını çizdi.

Çürükoğlu, evde değerlendirilemeyen ekmeklerin atılacaksa hayvan barınakları verilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER