Turizmde Yaşanan Kriz Karadeniz'i Teğet Geçti

KATİD Başkanı Murat Toktaş, istihdama 'sınırlı ve bölgesel' desteğin Karadeniz Bölgesi için bir yararının olmadığını belirtirken, "Karadeniz Bölgesi, turizmde yaşanan krizden de çok fazla etkilenmedi" dedi

Turizmde Yaşanan Kriz Karadeniz'i Teğet Geçti

Rusya ile uçak krizi ve terör olaylarının zora soktuğu turizm sektörünün, bir süredir beklediği, 'istihdama destek' paketi Karadenizli turizmcileri etkilemedi. Belirli bir bölgeyle ve üç ayla sınırlı olan paketle ilgili görüşlerini açıklayan Karadeniz Turizm İşletmeleri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, "Paket Karadeniz'deki turizmcileri kapsamıyor ancak Türkiye turizmine bu sıkıntılı dönemde biraz daha merhem olacak boyutta" dedi.

TURİZMİ RAHATLATIR

Paketin Karadeniz Bölgesi'ndeki turizmcilere yansıyan bir yönünün olmadığını dile getiren KATİD Başkanı Toktaş, "Daha çok Ege ve Akdeniz'deki Bölgesi'ni ilgilendiren destekler var. Bu paket biraz da olsa bu bölgelerdeki turizmcilere nefes aldırır bir pozisyonda" diye konuştu.

KRİZ BİZİ ETKİLEMEDİ

Turizmde esasen Karadeniz Bölgesi'nde Türkiye genelindeki kadar bir sıkıntı olmadığını da vurgulayan Murat Toktaş, "Türkiye genelinde rezervasyonlarda özellikle Avrupa ülkelerinden yüzde 50'lere varan düşüş var. Ama Karadeniz bölgemizde ise geçen seneden çok farklı değil. Açıkçası bu da bizi keyiflendiriyor" diye konuştu.

 

AVRUPA İLE DEĞİL ORTADOĞU İLE ÇALIŞIYORUZ

Karadeniz Bölgesi'nin krizden etkilenmemesinin en önemli nedeninin Avrupa bağlantılı yurtdışı rezervasyonlarıyla çalışılmaması olduğunu dile getiren Toktaş, Karadeniz Bölgesi'ndeki turizmcilerin daha çok Ortadoğu ve iç turizm bağlantılı çalıştığına dikkati çekti. O yüzden turizmdeki krizi çok hafif hissettiklerini dile getiren Toktaş, "Ortadoğu pazarının ve yurt iç pazarının etkilenmeyişi nedeniyle bizi çok büyük çapta vurmadı. Yerli turist ve Ortadoğu pazarı ile çalışıyor olmamızdan olayı çok sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.

 

KENDİMİZİ TANITMAMIZ LAZIM

Bu yıl yine Karadeniz Bölgesi'nde Ortadoğu hareketliliğinin sürmesini beklediklerini ifade eden Toktaş, "Özelikle Doğu Karadeniz Bölgesi yoğun ilgi görüyor. Orta Karadeniz ve Samsun'un da bu pazardan pay elde edebilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Ancak bu bizim turizmciler olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir konu değil. Samsun olarak bizim kendimizi pazarlamaya ihtiyacımız var. Bunun için de ciddi bir kamu desteğine ihtiyacımız var. Büyükşehir Belediyesi, Samsun Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin ayıracakları tanıtım bütçesiyle çok daha iyi sonuçlar elde edibiliriz. Zaten şu anda da Suudi Arabistan’daki Riyad Fuarı’nda Samsun olarak stant açtık. Bu fuarların geri dönüşümünün olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER