'Turizmde düşüş var'

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, Samsun’da turizm alanında son iki yılda düşüş yaşandığını ve 2017 yılında da düşüş yaşanacağını belirtti

'Turizmde düşüş var'

Turizm alanında Samsun’da büyük çalışmaların yapıldığını ifade eden Toktaş, “Samsun adeta bir cazibe merkezi haline geliyor. Özellikle turizm alanında büyük çalışmalar var. Turizm işletmeleri de büyük oranda kaliteyi yakalamış durumda. Fakat ekonomik sorunlardan dolayı ziyaretçi sayısında son iki yılda düşüşler yaşanıyor” dedi.


‘İKİ YILDIR DÜŞÜŞ VAR’


Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği KADİT Başkanı Murat Toktaş, “Samsun’da turizm alanında 2013 ve 2014 yılları çok güzel geçmişti. Fakat son iki yılda düşüş yaşandı. 2015 yılında yüzde 10 oranında bir düşüş yaşanırken fiyatlarda indirim yapılmasına rağmen bu yıl ise yüzde 15’e yakın düşüş yaşandı. 2017 yılında ise çok fazla parlak bir tablo çizemiyoruz. Turizmde ekonomik şartlar da çok önemli olduğu için 3 veya 4 ay kadar dış pazarla çalışmış olsak dahi geri kalan dönemde de iç pazarla çalışıyoruz. İnsanların alım gücü azaldıktan sonra tatile çıkmalarını beklememek lazım. 2017 yılında daha da düşüş yaşanması bekleniyor” diye belirtti.


‘BAŞKAN YILMAZ CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ’


Başkan Toktaş, “Şehrimizde turizm alanında çok güzel çalışmalar yapılıyor. Turistik tesislerimizin hemen hemen hepsi misafir ağırlamak anlamında kaliteyi yakaladılar. Gelen misafiri de rahat ettirmek ve Samsun’daki güzellikleri göstermek anlamında mükemmeliz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’da Samsun’daki tarihi ve doğa güzelliklerinin ortaya çıkması adına canla ve başla çalışmakta. Özellikle Kuş Cenneti ile ilgili yaptığı çalışmalar olsun taktire şayan. Fakat en büyük eksikliğimiz tanıtım ve takipte. Şehri bir şirket olarak görmeliyiz. Misafire Samsun’u tanıtmanın yanı sıra tatile gelecek mi? Geldiğinde memnun kalacak mı? Şeklinde geri dönüşümler çok iyi takip edilmeli. Fakat bu ayağımızda eksiğimiz var. KADİT olarak tanıtımların yapılması konusunda elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

 

Sezer SEZER

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER