Turizmcinin Yüzü Bayramda Güldü

Ramazan Bayramı’nda turizm sektörü nefes aldı. Karadeniz yaylalarından kıyı bölgelerine kadar otellerin çoğu neredeyse tam kapasiteye ulaştı. KATİD Başkanı Murat Toktaş, “Bayramda turizmcinin yüzü güldü, şimdi bundan sonrasına bakıyoruz” dedi

Turizmcinin Yüzü Bayramda Güldü

Bu yıl Rusya ile yaşanan kriz, Suriye’deki savaş ortamı, Türkiye’de patlayan bombalar en çok turizm sektörünü yaraladı. Özellikle kıyı şeridinde oteller bu gelişmelerden dolayı yokları oynarken, tatil beldelerindeki esnaf da turist azlığından nasibini aldı. Turizm sektörünün kötü bir şekilde sezonu kapatacağı tahmin edilirken, ardı ardına güzel gelişmeler yaşanmaya başladı. Önce İsrail, sonra da Rusya ile yaşanan ‘sıcak gelişmeler’ turizm sektöründe yüzlerin gülmesini sağladı. Ama turizm sektörü asıl mutluluğu okulların kapanması ve bayram tatilinin gelmesiyle yakaladı.

 

DURUM NASIL?

Akdeniz’den Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Ege’ye Türkiye’nin her yerinde yoğun bir bayram trafiği yaşandı. Öyle ki Marmaris’te yatacak otel bulamayan tatilciler kumsallarda çadır kurdu. Karadeniz’de Uzungöl’e gitmek isteyenler kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Batum’a gitmek için sınır kapısına gidenler 5 saatte geçiş yapabildi.

BAYRAM TATİLİ ETKİLEDİ

Bayram döneminin turizm sektörü için çok güzel geçtiğini ifade eden Türkiye Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş , “Sadece otelciler için değil, turizmle bağlantılı herkes için güzel bir dönem oldu. Otellerin oda kapasitelerinin neredeyse tamamı doldu. Bu sadece kıyılarda da yaşanmadı. Yaylalarda, dağlarda her yer aynı şekildeydi. Sadece tatil için değil, akraba ziyareti için de yollara düşen çok oldu. Birçok kişi iç turizme katılmış oldu. Bunun en büyük sebebi uzun bir tatil dönemi olmasıydı” dedi.

YER BULAMAYANLAR BİLE OLDU

Yatak kapasitelerinin sınırlı olduğu bölgelerde yer bulamama sıkıntısı yaşandığını hatırlatan Murat Toktaş, “Talep çok olunca fiyatlarda bu yatak kapasitesinin sınırlı olduğu bölgelerde fiyatların yükselmesine neden oldu. Uzun yıllardır tekrarladığımız bir şey var. O da erken rezervasyon. Erken rezervasyon yaptırmayınca bazı bölgelerde astronomik fiyatlarla karşılaşılabiliyor. Son dakika tatile karar vermek sürprizlere de açık olma anlamı taşıyor” diye konuştu.

DAHA DA İYİ OLACAK

Bayramla birlikte otellerden pansiyonlara kadar birçok tesisin yüzde 100 doluluğa ulaştığının altını çizen Murat Toktaş, bunun kısa süreli bir doluluk olduğunu ifade etti. Gelen 3-4 gece konaklama yaptığının altını çizen Toktaş, “Yerli turist genellikle 3-4-5 gecelik konaklamaları tercih ediyor. Bayram tatilinde de ikiye bölünme durumu oldu. Ancak bayram sonrası için durumda pek bir farklılık yok. Otelciler olarak Rusya’nın devreye girmesini, Avrupa’dan gelen rezervasyonların hareketlenmesini ümit ediyoruz. Biz asıl bundan sonrasını düşünüyoruz. Karadeniz için yaşanan kriz bizi çok fazla etkilemişti. Bayramda yakaladığımız rüzgarla yaz sezonunu iyi bir şekilde geçireceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER