Turizm Projelerine 18 Milyon Liralık Hibe

Samsun’da turizm altyapı programıyla kabul edilen projelere, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) toplamda 18 milyon lira hibe verecek. Başvurusu alınan 90 projeden 30 projeyi desteklemeye düşündüklerini belirten OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, "90'dan fazla proje aldık. Ortalama 30 projeyi desteklemeyi düşünüyoruz" dedi

Turizm Projelerine 18 Milyon Liralık Hibe

Merkezi Samsun’da bulunan, Amasya, Çorum ve Tokat illerinde de faaliyet gösteren OKA yakında açıklayacağı 'Turizm Altyapı Programı'yla 18 milyon lira hibe dağıtacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen şu bilgileri verdi: "Turizm altyapı programıyla, yakında açıklanacak 18 milyon lira hibe dağıtacağız. 90'dan fazla proje aldık. Ortalama 30 projeyi desteklemeyi düşünüyoruz. 1 milyon liralık bütçesi olan ve ilk defa gerçekleşecek sivil toplum destekleme programı ilan ettik. Bu projelere maksimum 75 bin lira vereceğiz. İnsan için çalışan sivil toplum kuruluşlarına kurumsallaşma desteği vereceğiz. Bu konuda da 56 proje aldık. Bunlardan da 20'sini desteklemeyi düşünüyoruz. Kazananları yönetim kurulu toplantımız sonrasında açıklayacağız" dedi.

GÜDÜMLÜ PROJELER

14 milyon lira harcamayla Tekkeköy İlçesi'nde Fuar ve Kongre merkezini tamamladıklarını belirten OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, şunları anlattı: "Bunun 7 milyonunu biz, diğer 7 milyonu ise ortaklar kendileri buldular. Bu projede Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Gıda Borsası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı, Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Samsun Valiliği gibi ortaklar bir yatırım gerçekleştirerek bu ilke imza atıldı. Çorum'da bir teknoloji bölgesi yaptık. Bu da 6 milyonluk bir yatırım. Bunun 4.5 milyonunu biz verdik. Burada da ortakları bir araya getirdik ve şu anda müşteri kabul ediyor. Amasya Yeşilırmak Şişirme projesi var. Burada bir turizm alanı oluşturulacak. 16 milyon liralık bir projedir. Bunun 7 milyon lirasını biz vereceğiz. Tokat’ta Kent Meydanı projesi var. O da büyük bütçeli bir projedir. Bu proje yapım aşamasında. Bu projenin de 8 milyon lirasını biz vereceğiz. Biz bu projelere güdümlü proje diyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER